Yüksel Yıldırım Fransa’dan kulüp aldı… Kim bu Yüksel Yıldırım

Samsunspor’un sahibi iş insanı Yüksel Yıldırım, Fransa Ligue 2’nin yeni takımı USL Dunkerque’in hisselerinin yüzde 85’inin sahibi oldu. Fransa Kulüpler Birliği de satış işlemini onayladı.

DEMBA BA SPORTİF DİREKTÖR OLDU

2023-2024 sezonunda League 2’de yer alacak USL Dunkerque’nin sportif direktörlüğüne ise tanıdık bir isim getirildi. Yıldırım, sportif direktörlük görevi için Demba Ba ile anlaşam sağladı.

YÜKSEL YILDIRIM, YENİ MODELİ ANLATTI

Türkiye’de daha önce hayata geçmeyen bir futbol modeli oluşturmak istediğini belirten Yüksel Yıldırım, kurmayı düşündüğü modeli şöyle anlattı: “Merkezinde Samsunspor’un olduğu bir futbol ekosistemi kuruyorum. Samsunspor’un etrafında da uydu kulüpler olacak. Bu kulüplerin ilki Fransa’dan Dunkerque. Fransa 2’nci Ligi bize çok uyuyor. Oradan ülkemize iyi oyuncular geliyor. Dunkerque, bütçesi içinde hareket eden, kendi ayakları üzerinde duran, futbolcu yetiştiren, yetiştirdiği futbolcuyu öncelikle Samsunspor’a kiralayan ya da satan bir kulüp olacak. Fransa ilk adım. Portekiz’den, Kolombiya’dan, Balkan coğrafyasından da kulüpler satın alacağım. Afrika ile kazan kazan mantığıyla yürüyen iş modeli oluşturacağım. Satın alma süreçleri tamamlandığında, sistem oturduğunda oyuncu üreten bir ekosistem olacak. Bundan en kazançlı çıkan da ana takımımız Samsunspor olacak.”

ALTYAPI OYUNCULARI FRANSA’YA GİDECEK

Yüksel Yıldırım, Samsunspor alt yapısında yer alan futbolcuları, eksiklerini tamamlamaları, yabancı dil öğrenmeleri, kendilerini geliştirmeleri için Fransa’ya göndereceklerini ve Dunkerque forması giydireceklerini söyledi. Yüksel Yıldırım, Fenerbahçe eski sportif direktörü Daniel Comolli’nin başkanı olduğu Fransa League 1 takımı Toulouse ile de üç yılı kapsayan bir iş birliği anlaşması yaptığını sözlerine ekledi.

SONER YALÇIN YÜKSEL YILDIRIM’I KÖŞESİNE TAŞIMIŞTI

Soner Yalçın’ın 12 Mayıs 2021 tarihinde Sözcü’de yazdığı ‘Top yuvarlaktır’ başlıklı yazısında Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım’ı anlatmıştı. Yalçın, başkan Yıldırım’ın demeçlerinin spor sayfalarında çok yer verilmediğini belirterek başkanın Murat Sancak’la ilgili söylediklerini taşımıştı.

Yüksel Yıldırım’ın Murat Sancak’la ilgili demeçleri:

Dedi ki: Murat Sancak biz hangi takımla oynasak teşvik primi dağıttı; rüşvetin belgesi olmuyor…

Dedi ki: Murat Sancak üç senedir çok büyük paralar harcadı, takımını süper lige çıkaramadı, bu yıl gözünü kararttı…

Dedi ki: Neden Samsunsporlu taraftarlar stada giremezken, Adana Demirsporlular bu kadar rahat davranabiliyor? ‘Süleyman Soylu’nun oğlu’ dediler. Emniyet müdürü onların karşısında önlerini ilikliyor. Bunlar açık açık söylendi. Ben de tamam o zaman dedim, Türk futbolu bitmiş demek ki…

Bu sözler üzerine Süleyman Soylu, şahsına, ailesine ve emniyet teşkilatına yönelik hakaret ettiği ve iftirada bulunduğu gerekçesiyle Yüksel Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulunmuş, Yıldırım ise dönemin Bakanı Soylu’dan özür dilemişti.

Olaydan üç gün sonra ise, liman işletmecisi Yılport Holding’in, Ekvador’da işlettiği Puerto Bolivar Limanı’ndan Türkiye’ye gelmek üzere yola çıkan bir yük gemisinde Panama’da yapılan aramada 616 paket (600 kilogramdan fazla) kokain bulundu.

Soner Yalçın olayla ilgili yazısında, “Bugüne kadar gemilerde yakalanan uyuşturucu da “liman işletmecisi” adını ilk kez duydum” belirtmişti.

KİM BU YÜKSEL YILDIRIM

Top yuvarlaktır başlıklı yazısında Soner Yalçın, Türkiye’de ekonomi ve politika bilmeden futbol anlaşılmaz diyerek Samsunspor Başkanı Yıldırım’ın nasıl futbol kulübü sahibi olduğunu yazmıştı:

Evet, Yüksel Yıldırım’ın 10 ülkede 22 liman işletmesi var. Ama Türkiye’de nasıl tanınıyor; “Samsunspor Başkanı” diye…

Ülkemizde futbol bu derece güçlü. Bu sebeple:

Siirtli Murat Sancak nasıl Adana Demirspor başkanı ise, Sivaslı Yüksel Yıldırım da Samsunspor başkanıdır! Ancak. Mesele sadece bu değil. Mesela:

Yüksel Yıldırım, Samsunspor başkanı olunca kulübü şirketleştirdi ve büyük çoğunluk hissesini ele geçirdi.

Keza: Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak da kulübü şirketleştirdi ve büyük çoğunluğu aldı. “Ölene kadar başkanınızım” dedi.

Anadolu’nun dernek statüsündeki takımları, anonim şirket yapılıp ticari avantajlarla iş adamlarına sunuluyor. Onca tarihe sahip kulüplerin bu derece kolay el değiştirmesi nasıl oluyor? (Malatyaspor, Türkiye’de ilk şirketleşen oldu. Süper ligden düşmesi ardından tasfiye edilivermişti! Süper lige çıkarken “AŞ” olan Çanakkale Dardanel bugün amatör kümede!)

Kökü 1909’a dayanan Samsunspor’un başında bugün bir Amerikan vatandaşı var:

Yüksel Yıldırım… 1961 Sivas Hafik doğumlu; doğum adı “İsmail.”

“Okula erken gitmesi” yeni nüfus kağıdındaki adı “Yüksel” yapıldı.

İTÜ makine bölümünü bitirince ABD’ye gitti. Söylediğine göre ticarette başarılı olamayınca yeni isim aldı: “Robert”

Ardından Amerikan vatandaşı oldu…

Rusya’da kömür işine girmesiyle hayli büyüdü; bugün beş holdinge bağlı otuzun üzerinde firmanın yöneticisi… Bunca ticari işleri arasında futbolla niçin ilgileniyor?

Mesele, sadece popülerlik kazanmak mı? Başında bulunduğu takımı süper lige çıkarıp para kazanmak mı? Başka?

Bizim gibi ülkelerde ekonomi-politik bilinmeden futbol anlaşılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx