Kahve dükkanlarına ‘gençlik’ aşısı: Pazar payı yüzde 15’e ulaştı

Kiralama ve perakende hizmetleri danışmanlık şirketi Dealer’ın gerçekleştirdiği son araştırmaya göre Türkiye’de yiyecek, içecek ve turizm harcamaları 35 milyar doları aşarken, bunun 5,2 milyar dolarını kahve dükkanlarından elde ediliyor. Araştırmaya göre kahve dükkanlarının pazar payı yüzde 15’e ulaştı.

Artan fiyatlar nedeniyle tüketicinin restoran tercihlerinin değiştiğine dikkat çeken Dealer Kurucusu Yahya Pulat kahve dükkanlarının popülaritesinin gençlerin de yoğun ilgisi nedeniyle arttığını söyledi.

Gençler arasında kahve dükkanlarının popülaritesinin artmasının nedeninin bu mekanların sosyal ihtiyaçlara cevap vermesi olduğunu vurgulayan Yahya Pulat şöyle dedi:

“Kahve dükkanları, gençler için sosyalleşebilecekleri alanlara dönüşürken bu gelişmeler markalaşmış kahve dükkanlarının ve girişimcilerin çoğalmasını tetikledi. Öyle ki ülkemizde şu an 37 zincir marka, 2 bin 536 şube ile faaliyet gösteriyor. İlk 10 marka, pazarın yüzde 70’ini kontrol ederken sektörde binlerce butik marka da bulunuyor. Halihazırda 2 bin 500’e yakın kahve dükkanı girişimi olan yatırımcı var. Ancak bu girişimler sosyo-ekonomik baskılardan yarım kalabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kahve girişimlerinin birçoğunun başarısız olduğunu aktaran Dealer Kurucusu Yahya Pulat, büyük markaların franchising olanağının girişimciler için bir fırsat olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Girişimciler için güvenli bir kazancın yolu saygın markaların franchise ağına katılmaktan geçiyor. Ancak franchise çatısı altına girmek için de bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Kiralama, yönetme, denetleme, Ar-Ge süreçlerinde karşılaşabilecek riskler ve zorluklar için profesyonellerden destek almak şart. Biz de franchise ekosisteminde iki hedef gruba hizmet veriyoruz.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx