Dünyanın bilinen en ünlü “dokuzları” üçüncü yılını kutluyor:

Bu, resmi olarak bir doğumda doğan ve hayatta kalan en fazla çocuk sayısıdır.

Dokuz çocuğun tamamı sağlıklı ve gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmış durumda. İki ay önce, TV’deki yetenek yarışması Lo Show dei Record’a katılmak için Afrika dışına ilk seyahatleri olan İtalya’yı ziyaret ettiler.

Sahne arkası fotoğraf çekimi sırasında çocuklar huzursuzlanırken, 28 yaşındaki anneleri Halimah Cisse, telefonunda tekerlemeler çalarak onları sakinleştirmeyi başardı. İkisinin sahip olmak için yarıştığı Guinness Rekorlar Kitabı sertifikası da dikkatlerini çekti.

Bebeklere ilk olarak 2022 sertifikası, hayatlarının ilk 18 ayını geçirdikleri Fas’tan ayrılmadan hemen önce verildi.
Bu, resmi olarak bir doğumda doğan ve hayatta kalan en fazla çocuk sayısıdır. Daha önce rekor, 2009 yılında Nadia Suleman’ın (ABD) dünyaya getirdiği sekiz bebeğe aitti.Cisse çocuklarından önce, doğumdan sonra birkaç saatten fazla hayatta kalan bebek vakası kaydedilmemişti.

Halima, Mali hükümeti tarafından gönderildiği Fas’ta özel bir klinikte bebek doğurdu. Malili doktorlar ilk başta Halime’nin yedi çocuğu olduğunu düşündü ancak Fas’ta iki bebek daha bulundu.
Babaları Abdelkader Arbi daha sonra “Yedi kişiyle başladık ve Allah bize dokuz kişiyle bereket verdi” dedi.

Beş kız çocuğu (Adama, Umu, Hawa, Kadidiya, Fatuma) ve dört erkek çocuğu (Umar, Elhaji, Bach ve Muhammed VI), hamileliğin 30. haftasında sezaryen ile erken doğdu. Her bebeğin ağırlığı 0,5 ila 1,5 kg arasındaydı.

Hemşirelerin Halime’nin bakımına yardım ettiği özel donanımlı bir daireye taşınmadan önce, önümüzdeki birkaç ay boyunca sürekli bakıma ihtiyaç duyacakları bir kuvöze yerleştirildiler.
Orada ilk doğum günlerini kutladılar: Dairede sadece birkaç hemşirenin ve evden komşuların davet edildiği küçük bir parti düzenlendi.

Mali’ye döndükten altı ay sonra ikinci yaş günlerini kutladılar. Halime daha sonra şunları söyledi: “Hepsini aynı yatağa yatırmak kolay değil. Uyusunlar diye onlara sarılıyoruz, yatmadan önce kucaklanmayı çok seviyorlar.”
Baba, “Gurur duyuyoruz, bu olağanüstü bir şey. Aile tüm dünyada tanınıyor, çok iyi” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx