Çanakkale orman yangınında son durum: Bakan Yumaklı ve Yerlikaya’dan açıklama

Dün öğlen saatlerinde Çanakkale’nin Merkeze bağlı Damyeri mevkiindeki ormanlık alanda başlayan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan yangına müdahale gece boyu sürerken sabah havanın aydınlanması ile birlikte de devam etti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan son duruma ilişkin açıklamalar geldi.

Yumaklı, Çanakkale’deki orman yangınına sabah saatleri itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 helikopterle havadan müdahalenin sürdüğünü bildirdi.

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gece görev yapabilen 4 helikopterimiz gün ağarana kadar sorti yaptı. Şu an itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 yangın söndürme helikopteriyle havadan müdahalemiz sürüyor. Kara gücümüzün cansiperane mücadelesi de aralıksız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Yumaklı sabah saatlerinde helikopterle bölgede incelemelerde bulundu.

ÇANAKKALE BOĞAZI ULAŞIMA KAPANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bölgedeki 9 köyde toplamda 337 hane ve 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 72 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirilmiştir. Çanakkale-Çan Karayolu trafiğe amaçlı sivil araç trafiğine kapalıdır. Çanakkale Boğazı çift taraflı deniz ulaşımına kapanmıştır” bilgilerini paylaştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx