Bel ağrısına sebep olan 7 şey! Gazlı içecekler ağrıları tetikliyor

1-Gazlı içecek

Şekerli ve gazlı içecekler enerjinizi yüksek tutmanın en sağlıklı yolu değildir ve diğer birçok sağlık riskinin yanı sıra sırt ağrınızı tetikleyebilir. Şekerli ve gazlı içecek içme alışkanlığı böbrek taşlarına neden olabilir ve bu da şiddetli sırt ağrısına davetiye çıkarır. Özellikle bu içecekleri tükettikten sonra bel ağrınız artıyorsa mutlaka bol su içmelisiniz.

2- Dar etek ve yüksek topuklu ayakkabı

Vücudu saran etekler, boyu daha uzun gösteren topuklu ayakkabılar her ne kadar çekici görünse de vücudunuza verdiği zararı görmezden gelmemelisiniz. Dar etekler kalçalarınızın hareketini kısıtlayabilir, bu da omurganızın zorlanmasına neden olur. Aynı şey bir çift yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde de olur. Bu ayakkabılar ayaklarınızı doğal olmayan bir yükseklikte konumlandırır ve bu da belinizin alt kısmındaki kasların kaymasına neden olabilir.

3- Stres

Vücudunuz stres hormonları salgıladığında kaslarınızın içgüdüsel olarak kasılmasına neden olur. Kaslarınızdaki gerginlik boynunuzda, omuzlarınızda ve sırtınızda ağrılı hislere yol açar. Bu yüzden stresten uzak durmalı gün içinde zihninizi rahatlatacak egzersizler yapmalısınız.

4- Yanlış yastık

Çok büyük bir yastıkta uyumak size huzurlu hissettirebilir ancak hemen peşinden gelen sırt ağrıları çok can sıkıcı olabilir. Çoğu yastık başınızı doğal olmayan bir pozisyona sokar bu da boynunuza ve omurganıza baskı uygulayarak ağrıya ve kötü uykuya neden olacağı anlamına gelir. Bu yüzden kendinize göre bir yastık seçmek için kolları sıvamalı gece yatarken hem başınızın altına hem de dizlerinizin arasına bir yastık koymalısınız. Kısa bir süre içerisinde ağrılarınızın azaldığını ve omurganıza binen stresin azaldığını hissedeceksiniz.

5- Bulaşığı yanlış yıkamak

Bulaşıkları yıkarken lavabonun üzerine eğilmek belinizin alt kısmına baskı uygulayarak bu bölgedeki kasların gerilmesine neden olur. Bu pozisyonu birkaç dakika sürdürdüğünüzde belinizi zorlarsınız. Bu durumun önüne geçmek için bulaşık yıkarken bacağınızı küçük bir taburenin üzerine koyun. Bu şekilde bel ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

6- Sık merdiven kullanmak

Merdiven inip çıkmak genellikle sağlıklı bir alışkanlık olarak görülse de, bel ağrınız varsa formda kalmanın en iyi yolu değildir. Diz, sırt ve bel ağrılarınız varsa merdivenlerden uzak durmanız sizin için daha iyi olabilir.

7- Yatakta kitap okumak

Uyumadan önce kitap okuma alışkanlığınız omuzlarınızda ve sırtınızda sertliğe neden olabilir. Yatakta kitap okurken geriye yaslandığımızda omurga ve alt sırt kaslarında gerginlik meydana gelir ve bu da ağrıya yol açar. Uyumadan önce kitap okumak yoğun bir günün ardından rahatlamanıza yardımcı oluyorsa, omurga desteği iyi olan bir sandalyede oturmanız sağlığınız açısından daha iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx