Altın fiyatları tarihin en yüksek seviyesinde! 3 bin TL’nin üzerini görecek

Haftanın ilk işlem gününe altın yine rekorlarla başladı. Altın fiyatları tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Uzun süredir yatırımcısını bekleten altın 2 bin 148 dolar ile rekor kırdı. Fed’in faiz indirimi patikasına ilerlediği yolda ons altındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor. Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, Haber7’ye yaptığı değerlendirmede, 2024’ün tamamında gram altının 3 bin TL’nin üzerine çıkacağını belirtti. 

ALTINDA TARİHİ REKOR KIRILDI

2024 yılının altın için pozitif bir dönem olacağına işaret eden Kuru, özellikle Fed’in gelecek yıl faiz indirimine gideceği beklentisinin ons altın tarafında yukarı yönlü harekete neden olacağını belirtti. “Ons altının artık 2 bin doların altına gelmesi ihtimali zayıf” dedi. Orta ve uzun vadede altın yatırımcısının pozisyonunu koruması gerektiğini vurgulayan Kuru, her geri çekilmenin ise alım fırsatı olacağına dikkat çekti. Kuru, “Önümüzde 12 ay için yıllık enflasyon ortalama yüzde 40 civarı olacak, bunun üzerinden değerlendirirsek gram altın 2 bin 700 TL seviyelerine gelir. 12 ay sonrası için ise bir tahminde bulunursak, gram altında 3 bin TL’nin üzerini görürüz” diye konuştu.

 

BORSADA YABANCI GİRİŞİ HIZLANIR MI?

Kasım ayı enflasyon verisinin borsada etkisinin sınırlı olduğunu belirten Kuru, borsada kısa vadede yukarda 8 bin 500, aşağıda ise 7 bin 500 bandında fiyatlamanın bir süre daha devam edeceğini söyledi. Kuru, “Borsanın 7 bin 500 puan seviyesinin aşağısına düşmeye çok yeri yok çünkü şirketlerin karlılıkları devam ediyor ve borsa iskontolu olmayı sürdürüyor” diye konuştu. Borsanın 8 bin 500 seviyesinin üzerine yükselememesinin mevduat faizlerine olan ilgi olduğuna işaret eden Kuru, yatırımcı tarafında mevduata çok fazla bir akış olduğunu söyledi. Borsada 8 bin 500 seviyesinin kırılması için yabancı girişinin hızlanması gerektiğine dikkat çeken Kuru, uluslararası kuruluşların Türkiye ekonomisine yönelik olumlu raporlar yapması nedeniyle yakın bir zamanda borsada yabancı girişin artacağını belirtti. Kuru, “Yabancı girişinin artmasıyla borsada ilk etapta beklediğimiz seviye 9 bin 200 – 9 bin 400 puan aralığı” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir