Uluslararası Donörler Konferansı’nda Türkiye ve Suriye İçin 7 Milyar Euroluk Hibe ve Yardım Taahhüdünde Bulunuldu

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson, büyük bir yıkım ve çok sayıda can kaybına yol açan depremlerin ardından Brüksel’de düzenlenen Uluslararası Donörler Konferansı’nın kapanışında, Türkiye ve Suriye için yaklaşık 7 milyar Euroluk yardım taahhüdünde bulunulduğunu açıkladı.

Türkiye ve Suriye’de 50 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine ve büyük yıkımlara yol açan depremlerin ardından Avrupa Komisyonu ve AB Dönem Başkanı İsveç’in yardım amacıyla Brüksel’de düzenlediği Uluslararası Donörler Konferansı sona erdi. Konferans’ın kapanışında konuşan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Taahhütler şu anda toplam 7 milyar Euro” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun konuya ilişkin yazılı açıklamasında ise, “Uluslararası Donörler Konferansı’nda Türkiye için 6,05 milyar Euro ve Suriye için 950 milyon Euro olmak üzere toplam 7 milyar Euro tutarında hibe ve kredi taahhüdünde bulunulmuştur. Avrupa Komisyonu ve AB üye devletlerinin yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 3.6 milyar Euro ile toplam hibe taahhüdünün yüzde 50’sinden fazlasını temsil etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir