Ulusal Eğitim Bakanı Özer, tüm ders kitaplarının vilayetlere gönderildiğini açıkladı

Uşak’a bağlı Ortaköy köyünde 12 yıldır kapalı olan ilkokul binasında oluşturulan “Ortaköy Köy Ömür Merkezi”nin açılışına katılan Özer, son 20 yılda eğitimde çok değerli dönüşümlerin yaşandığını belirtti.

Son 20 yılda 300 binlerdeki derslik sayılarının 850 binlere ulaştırıldığını, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarının yüzde 50’nin altındayken yüzde 90’nın üzerine çıktığını tabir eden Özer, 2000’li yıllarda yüzde 11 olan 5 yaş okullaşma oranının ise yüzde 93’e yükseldiğini anlattı.

Ülkenin beşeri sermayesinin niteliğini artırmanın en değerli enstrümanının eğitim olduğunu lisana getiren Özer, şöyle devam etti:

“Sadece okul sayıları, derslik sayıları, öğretmen sayısı arttırılmadı. Birebir vakitte eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar ortadan kaldırıldı. Başörtüsü yasakları kaldırıldı, katsayı uygulaması, din öğretimi ve mesleksel eğitimin yükseköğretime erişiminin önündeki tüm pürüzler kaldırıldı. Tekrar bu ülkenin çocuklarının yalnızca imam hatip liselerine gidenleri değil tüm çocuklarının istemeleri durumunda Peygamberlerin hayatını, Kur’an-ı Kerim’i, dini bilgileri öğrenmelerinin önü açıldı. Tüm bu yatırımlar yapılırken birilerinin sav ettiği üzere kaliteye karşın yapılmadı, her vakit kalite odaklı bir halde yapıldı. Devasa bir eğitim sistemi inşa ederken yani öğrenci sayısını artırırken, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını ve derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltabilmek kolay bir şey değil. Son 20 yılda en büyük bütçeyi eğitime ayıran ve bu memleketin evlatlarının hiçbir ayrım yapmadan eşit bir biçimde eğitime eriştirilmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanı’mıza Recep Tayyip Erdoğan’a Uşak’tan, en içten şükranlarımızı arz etmek istiyorum.”

“Bağış konusunu ortadan kaldıracağız”

Eğitimde fırsat eşitliğini arttıracaklarını vurgulayan Özer, tüm çocukların gelir düzeyine, yaşadığı vilayet ve bölgeye bakmaksızın eşit biçimde eğitim alması için her türlü imkanı seferber edeceklerini anlattı. Özer, bu yaz öğrencileri yalnız bırakmamak, bilhassa Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını, başka psikososyal gelişimdeki eksikliklerini telafi etmek için birinci kere fiyatsız yaz okulları açtıklarını anımsattı.

Türkiye genelinde 1 milyon çocuğun yaz okullarında fiyatsız bir halde keyifli vakit geçirdiğini, oyunlar oynadığını, birebir vakitte bilim, sanat, matematik, yabancı lisanıyla diyaloglarını, etkileşimlerini geliştirdiğini aktaran Özer, şöyle devam etti:

“Okullarımızın temizliğinden kırtasiyesine, küçük tamiratından donatımına kadar tüm gereksinimlerini karşılamak için seferber oluyoruz. Onun için bu sene ‘Türkiye’nin eğitim gündeminde şu bağış olayını düşürelim artık’ dedik. ‘Milli Eğitim Bakanlığı okulların muhtaçlığını karşılayamıyormuş da velileri bağış yapmaya zorluyormuş’ üzere algıyı ortadan kaldırmak için 2022-2023 eğitim öğretim yılının hazırlığını çok erken başlattık. İnşallah nasıl yardımcı kaynak konusunu ülkenin eğitim gündeminden velileri ekstra yük yükleyen uygulamayı gündemden düşürdüysek, işte bu bağış konusu ortadan kaldıracağız. 2022-2023 eğitim öğretim yılında yavrularımıza, çocuklarımıza ulaştıracağımız tüm ders kitapları, tüm vilayetlerimize gönderilmiş bulunuyor. Ve inşallah 2022-2023 eğitim öğretim yılı prestijiyle öğrencilerimizin okuyacağı kitaplar hazır bir halde okullarına dağıtılacak artık. Bu sene sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bir yenilik daha yapıyoruz. Bu sene 2022-2023 eğitim öğretim yılında yalnızca ders kitaplarını fiyatsız olarak dağıtmıyoruz. Birebir vakitte tüm yardımcı kaynakları da fiyatsız olarak dağıtacağız. Bugün prestijiyle tüm yardımcı kaynakların basımı da sonlandı. Ve tüm vilayetlerimize yolcu edilmeye, gönderilmeye başlandı. Münasebetiyle 2022-2023 eğitim öğretim yılı tüm öğrencilerimiz ve tüm velilerimiz için çok daha rahat, konforlu olacak.”

“Köy okullarının açılması için öğrenci sayı pürüzünü kaldırdık”

Bakan Özer, hiçbir çocuğun mağdur olmaması için taşımalı eğitim sistemi olduğunu, çocukların köylerinden en yakın okullardaki noktalara fiyatsız halde taşındığını, her gün fiyatsız yemek yeme imkanı olduğunu anımsattı.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak köylerde kullanılmayan okulların etkin hale getirilmesi için kampanya başlattıklarını belirten Özer, “Birinci adım olarak köy okullarının açılması için öğrenci sayı mahzurunu kaldırdık. İstenen köyde ilkokullarımızı açabileceğiz. Köy anaokullarında ana sınıflarının açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e getirdik. Bu ikinci adımımız bin 800 tane köyümüzde 20 bine yakın çocuğumuzun anaokullarıyla buluşmasını sağlıyor. Şayet ilkokul ve anaokulu olarak kullanma imkanı yoksa tüm ömür merkezlerinde halk eğitim merkezlerini açmayı amaç koyduk. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın istedikleri vakit halk eğitim merkezi üzerinden kurs alabilmelerinin imkanını getirdik. Tarımla, hayvancılıkla, ister teşebbüsle, meslek eğitimle, her türlü alanda 3 binin üzerinde kurs çeşidiyle tüm vatandaşlarımızın hizmetinde olacağız.” diye konuştu.

Köylerde en küçük yavrularla yaşlıların eğitim gayeli olarak birebir imkanda buluşturacaklarını lisana getiren Özer, bu köy ömür merkezinin bu köyün buluşma merkezi olacağını tabir etti.

Özer, yakın vakitte 20 tane köy ömür merkezinin Uşak’ta hizmet vermeye başlayacağına işaret ederek “12 Eylül tarihi prestijiyle tüm Türkiye’de yeni eğitim-öğretim yılının başladığı tarih prestijiyle tüm Türkiye’de bin köyümüzde bin adet hayat merkezini faal hale geçireceğiz.” dedi.

Uşak Valisi Turan Ergün de atıl durumda olan köy okulu binalarının faal eğitim üniteleri olarak kullanılması emeliyle “Köy Ömür Merkezleri” konsepti altında yeni bir süreç başlatıldığını hatırlattı.

Programda AK Parti Uşak milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş ile Uşak Belediye Lideri Mehmet Çakın da konuşma yaptı. Konuşmaların akabinde protokol üyeleri merkezi gezdi.

Bakan Özer, merkezde öğrencilerle sohbet etti. Açılışa, ömür merkezine dönüştürülen okulda 1982 yılından başlayarak 10 yıl müdürlük yapan okulun birinci müdürü 78 yaşındaki İsmail Ülker de katıldı.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.