‘Truva atı’ Mobil Bankacılığı hedef aldı: Saldırılar ikiye katlandı!

Buna göre, mobil hizmetlerin ve teknolojilerin gelişmesiyle birlikte mobil tehditler de giderek daha yaygın hale geliyor. Kaspersky uzmanları, artan bu endişeyi gidermek için mobil tehdit ortamını sürekli izliyor, tehdit eğilimlerini takip ediyor, kullanıcıları ve siber güvenlik topluluğunu potansiyel tehlikeler hakkında bilgilendiriyor.

KASPERSKY’IN ANALİZLERİ TEDİRGİN EDİYOR

Kaspersky ürünleri, 2022’de 1 milyon 661 bin 743 kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılım yükleyicisi tespit etti. En yaygın ve endişe verici mobil tehditler arasında yer alan ve çevrimiçi bankacılık ve e-ödeme sistemleriyle ilgili verileri avlamak için kullanılan Truva atlarının artışı dikkat çekti.

Geçen yıl 196 bin 476 mobil bankacılık Truva atı yükleyicisi tespit edildi. 2021’de tespit edilen saldırıların iki katından daha fazla olan bu veri, son 6 yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.

Bu durum, siber suçluların mobil bankacılık kullanıcılarını hedef aldığını, finansal verileri çalmaya giderek daha fazla ilgi gösterdiğini ve büyük kayıplara yol açabilecek yeni kötü amaçlı yazılımların oluşturulmasına aktif olarak yatırım yaptığını vurguluyor.

UYARI YAPILDI: “KULLANICILAR TETİKTE OLMALI” 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky güvenlik uzmanı Tatyana Shishkova, kötü amaçlı yazılım yükleyicilerinin kullanımındaki genel düşüşe rağmen mobil bankacılık odaklı Truva atlarının büyümeye devam etmesinin, siber suçluların finansal kazanca odaklandığının açık göstergesi olduğunu bildirdi.

Shishkova, “Hayatlarımız giderek daha fazla mobil cihazlar etrafında dönerken, kullanıcıların mobil tehditlere karşı tetikte olmaları ve kendilerini korumak için gerekli adımları atmaları her zamankinden daha önemli.” ifadesini kullandı.

SİBER SALDIRILARDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Kaspersky uzmanları, mobil kullanıcıların kendilerini tehditlerden korumaları için şunları öneriyor:

Açıklamada, işletim sisteminin ve önemli uygulamaların sürekli güncellenmesi önerisi de yer aldı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*