TFF’den yabancı hakeme müsaade

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi, Hakemlik, Gözlemcilik ve Temsilcilik yapılarıyla ilgili çalışmalar kapsamında yeni dönemde uygulanmak üzere kimi kıymetli değişikliklere gitti.

İşte Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı değişikler:

1- Bu dönemde birinci kez yeni jenerasyon teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecek.

2- Saha ve VAR Hakemi takımları ayrılacak. Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacak.

Dünya Kupası döneminde

3- Gözlemci atamalarında da yeni jenerasyon teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak. Stadyumda misyonlu gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci kere oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına misyon yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecek.

4- Yeni hakem ve gözlemci klasman takımları, Dünya Kupası finalleri periyodunda verilecek olan Üstün Lig’in devre ortasında oluşturulacak. Bu müddete kadar, klasman değişimleri yapılmadan mevcut hakem ve gözlemci takımları ile devam edilecek.

Son teknoloji kullanılacak

5- 2022-2023 yılı futbol dönemi için memleketler arası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile muahede kararı alındı.

6- UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın değerli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verildi. Bu kapsamda Üstün Lig’de misyon alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın değerli liglerinde vazife alması, bununla birlikte yeniden çalışma yapılacak Avrupa liglerinde vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de birebir halde karşılıklılık temeliyle misyon alması kararlaştırıldı.

7- Mevcut hakem ve gözlemcilere psikoteknik testleri uygulanacak. Bu testler İstanbul Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek.

8- Hakem ve gözlemcilerin, bilimsel data ve kurallara nazaran belirlenmiş metotlarla performanslarını geliştirmek ve gelişimlerini ölçmek için bir üniversite ile iş birliği yapılacak.

9- Temsilcilik sisteminde son teknoloji kullanacak. Temsilcilere de psikoteknik testler yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.