Tekstil ve hazır giyimde istihdam çıkışı 100 binin üzerinde

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, “Ağustos 2022’de hazır giyimde toplam istihdam 738 bindi, Şubat sonunda 710 bine düştü” dedi.

Ekonomi gazetesinden Yener Karadeniz’e konuşan Kaya özetle şunları söyledi:

“6 ayda 28 bin olan istihdam kaybının EYT ile birlikte 50 binin üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Son 6 ayda tekstil ve hazır giyimde istihdam çıkışı 100 binin üzerinde. Göçü durduramazsak çarkları döndüremeyiz.”. Kaya, istihdam kaybının nedenlerini AB ve ABD’deki düşen talep, rakiplere kıyasla yüksek maliyetler ve baskılanan kur olarak sıraladı.

İSTİHDAMIN BEŞTE BİRİ DEPREM BÖLGESİNDE

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), 22 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan 265 firma ile hazır giyim sektörünün kalelerinden Adıyaman’da konteyner kent kurdu. Adıyaman OSB’nin yanında kurulan TGSD Konteyner Kent ve Yaşam Alanı’ndaki 308 konteynerde yaklaşık bin 200 kişinin yaşaması öngörülüyor.

2022 sonu verilerine göre Türkiye genelinde 726 bin, depremin vurduğu 11 ilde ise 143 bin 663 kişi hazır giyim sektöründe çalışıyor. Deprem bölgesinden 3,5 milyon vatandaşın göç ettiği bilgisini paylaşan Kaya, “KÇÖ devam ettiği için işçi çıkarılamıyor ancak 6 Mayıs’ta KÇÖ bitiyor. Okullar da açıldı. İnsanların bulunduğu şehre dönmesi gerekiyor. Ancak kira yardımı insanların konteyner kentlere yerleşmekten imtina ediyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir