Sultangazi’de araba çarpan kediyi kalp masajıyla hayata döndürdü

İstanbul’un Sultangazi ilçesi 50. Yıl Mahallesi’nde esnaf olan Furkan Demir’in (24) baktığı anne kedinin yavrusu, geçen pazartesi günü akşam saatlerinde orta sokağa girdi.

Bu sırada seyir halindeki araba, yavruyu kediye çarptı.

Otomobil şoförü yoluna devam ederken, o anlara şahit olan çocuklar, kediyi alarak Furkan Demir’in yanına getirdi.

Zihinsel engelli çocuk getirdi

Kediyi yerden alarak, Demir’e getiren, zihinsel engelli olduğu öğrenilen çocuğun ağladığı görüldü.

Elindeki yavru kediyi, tezgahın üzerine bırakan çocuklar, yaşananları Demir’e anlattı.

Demir, iş yerinin önüne bırakılan ve kalbi durduğunu fark ettiği kediye kalp masajı yapmaya başladı.

Kalp masajıyla hayata döndürdü

Yaklaşık 10 dakika boyunca kalp masajı yapan Demir, yavru kediyi hayata döndürdü.

Anne kedi ise olan bitenleri izleyerek, bir an olsun bulunduğu bölgeden ayrılmadı.

Yavru kediyi anne kedinin yanına bırakan Demir, daha sonra tesadüfen olay yerinden geçen ve Beykoz’da hayvan barınağında çalıştığı öğrenilen bireye kediyi teslim etti.

Sağlık durumu iyi

Yavru kedi, Beykoz’daki barınağa götürüldü.

Tedavisi devam eden kedinin sıhhat durumun güzel olduğu öğrenildi.

“Duyarlı davranması çok memnun etti”

Yaşananları DHA’ya anlatan Furkan Demir, “İş yerimi kapatmaya hazırlanıyordum. Bir anda mahallenin çocukları ağlayarak, ellerinde kedi koşarak yanıma geldi. Bir baktım ellerinde benim bakımını üstlendiğim kedi vardı. Gelen çocuklardan elinde kedi olan çocuk zihinsel olarak engelli. O da beni çok şaşırttı. Küçük kardeşimizin bu formda hassas davranması beni hakikaten çok memnun etti.

“Allah’ım ne yapacağımı bilmiyorum” deyip şifa diledi

İyi getirdi, getirmeyebilirdi. O an ben bir şoka girdim, ne yapacağımı şaşırdım. Kediye elimi bile süremedim. Çocuğa kediyi iş yerinin önüne koymasını söyledim ve dışarı çıktım. Kedinin can çekiştiğini gördüm. ‘Allah’ım ne yapacağımı bilmiyorum. Elime şifa ver’ diyerek, kalp masajı yapmaya başladım. Aralıksız 10 dakika boyunca kalp masajını sürdürdüm. Bir orta başımı kaldırdığımda anne kedi ile göz göze geldim.

“Dünyalar benim oldu”

Normalde anne kedi hasta ve yavruları varken yanına kimseyi yaklaştırmaz. Anne kediye baktığımda ‘Lütfen bana yardım et ve onu hayata döndür’ gibisinden bir bakış attığını gördüm. O an nitekim çok etkilendim. Kalp masajına devam ederken kediden nabız aldığımı hissettim. Kedi hayata dönüştü. O an dünyalar benim oldu. Yavru kediyi bizi izleyen annesinin yanına götürdüm.

“Umarım en kısa vakitte ortamıza tekrar katılır”

Belki annesi bir şeyler yapar diye düşündüm. Annesi, yavrusunu biraz yaladı, başından ayrıldı. Bu sırada mahalleden tanıdığım ve Beykoz’da barınakta çalıştığını bildiğim bir ağabeyim yanımızdan geçti. Kediyi ona teslim ettim. O da Beykoz’da barınağa götürerek, veterinerliğe bıraktı. Şu anda yavru kedinin sıhhat durumu düzgün. Umarım en kısa vakitte ortamıza tekrar katılır.” dedi.

“Anne kedi de, ben de çok yıprandık”

Yaşanan olaydan sonra kendisinin ve anne kedinin ruhsal travma yaşadığını söyleyen Demir, “Psikolojik olarak anne kedi de, ben de çok yıprandık. İki gün boyunca benim gözüme uyku girmedi. Anne kedi de iki gün boyunca miyavladı. Hiçbir kedinin bu kadar acı bir biçimde miyavladığını görmedim. Anne kedi şu anda yavrusuna kalp masajı yaptığım yerde yatıyor. Olağanda insanlardan uzak duran bir kedi. İnsanların ayak yolu olan bir alanda asla yatmaz. Lakin yaşanılan olaydan sonra o noktadan hiç kalkmıyor.” diye konuştu.

“O anki tepkiyle yaptım”

İlk kere kalp masajı yaptığını belirten Demir, “Nasıl olacağını bilmiyordum. ‘Allah’ım yalnızca hayvanın kalbinin yerini biliyorum. Ne olur elime şifa ver’ dedim. Bu hususta her hangi bir profesyonel eğitimim yok. Ya da o meslek üzerinde rastgele bir çalışmışlığım yok. Yalnızca o anki tepkiyle yaptım.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.