Seyahat Davası tutuklularına meslektaşları sahip çıktı

Seyahat Davası tutuklamalarına karşı TMMOB tarafından İstanbul’da hareket düzenlendi. Yapılan açıklamada, “Gezi direnişini, Seyahat davasında ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz kıymetlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) 14 Mayıs’ta başlattığı “Gezi’ye Emeğimize ve Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz” yürüyüşü, 25 vilayetten sonra bugün İstanbul’da sonlandı. TMMOB üyeleri, Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlediği aksiyonda “Gezi tutukluları hür bırakılsın” haykırışında bulundu.

“MAHKUMİYET KARARLARI ÇARESİZLİĞİN DIŞA VURUMU”

Ortalarında TMMOB İdare Heyeti Üyesi Mücella Yapan, Kent Plancıları Odası İstanbul Şubesinin eski lideri Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odasının Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu meslektaşlarına verilen cezalara reaksiyon gösteren TMMOB, “Mahkumiyet kararları iktidarın çaresizliğinin dışa vurumudur” açıklamasında bulundu.

TMMOB İdare Heyeti Lideri Emin Koramaz, basın açıklamasında “Arkadaşlarımıza verilen cezalar, hukukun gereği olarak değil, iktidarın toplumsal muhalefeti cezalandırma ve sindirme siyasetinin sonucu olarak verilmiştir” dedi.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Koramaz, “Siyasi iktidarın arkadaşlarımız nezdinde cezalandırmak istediği Seyahat direnişi olduğu kadar, parkına, kentine, tabiatına, tarihine sahip çıkan mühendis, mimar ve kent plancılarıdır. Siyasi iktidarın cezalandırmak istediği, mesleksel bilgisini halktan yanan kullanan kamucu mühendis, mimar, kent plancılarının gayretidir; TMMOB ve bağlı odalarının onurlu çaba geleneğidir” tabirlerini kullandı.

İktidara, “Hukuku ve yargı organlarını siyasal çıkarlarınız doğrultusunda kullanmaya çalışmayın” diye seslenen Koramaz, kelamlarını şöyle sürdürdü;

“Buradan birebir vakitte yargı organlarına ve yargıçlara sesleniyoruz: Kararlarınızı iktidarın gereksinimlerine nazaran değil, hukukun kozmik unsurlarına nazaran verin. Hiç kimsenin bu ülkeye, bu halka bu kadar kötülük yapmaya, bu derece acı çektirmeye hakkı yok. Lakin bilin ki iktidar zorbalığına bugüne kadar hiç boyun eğmedik, bundan sonra da asla boyun eğmeyeceğiz. Seyahat direnişini, Seyahat davasında ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz kıymetlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

“DİMDİK DURUYORUZ”

Seyahat Davası’nda tutuklanan Tayfun Kahraman’ın bildirisini eşi Meriç Demir Kahraman okudu. İletide Tayfun Kahraman’ın şu sözleri yer alıyor:

*Türkiye demokrasisine, kardeşliğimize ve cumhuriyetimize sahip çıktığınız, adaletsizliğe karşı birer nefer olduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Bizlere karşı uygulanan adaletsizlik ile bir kere daha gördük ki, örgütlülüğümüz ve TMMOB çatısı altında bu ülkenin mühendis, mimar ve kent plancılarının verdikleri uğraş çok pahalıdır.

*Bugün bizlere düşen misyon örgütlülüğümüzü güçlendirmek, adaletsizliğe karşı tek beden olmaktır. Bizler, kentimize, tabiatımıza, ülkemize sahip çıktığımız ve ağaçlarımıza sarıldığımız için bugün sizlerin yanında değiliz.

*Tecritte, cezaevlerindeyiz. Haklılığımıza olan inancımız, dışarıdan her yurttaş ve sizlerden gelen takviye sonucu yükselen gücümüz ile dimdik duruyoruz. Umudunuzu asla fakat asla kaybetmeyin. Elbette bu karanlığı daima birlikte yan yana durarak, çabamızı yükselterek aydınlatacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.