Selahattin Demirtaş’tan yeni mektup: Hayalimdeki Türkiye çiçek bahçesi üzere

Terör soruşturmaları kapsamında cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş ile yeni bir mektup gönderdi. Mektubunu aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere yazdığını söyleyen Demirtaş, harekete geçme davetinde bulundu.

6-8 Ekim olaylarının faili Demirtaş, mektubunda “Bizler Kürt siyasetçiler olarak meselelerimizi diyalogla, müzakere metoduyla, barış içinde çözmek için çaba ediyoruz.” tabirini kullandı.

“Apo’nun heykelini dikeceğiz”, “PKK’lı gençler onurumuzdur, sahipleneceğiz” ve “PKK’lı cenazesine gitmeyen vekile soruşturma açarım” kelamları hafızalara kazınan Demirtaş hayalindeki Türkiye’nin çiçek bahçesi üzere olduğunu söyledi.

Demirtaş şu sözleri kullandı:

Bizim hayalimizdeki Türkiye, çiçek bahçesi üzeredir ve herkes kendi kimliğiyle, inancıyla, ömür biçimiyle özgürce yer alır bu bahçede. Hepimizin kendimiz kalarak bir olması vardır. Tek ırk değil, tek yürek olmaktır hayalimiz.

Özgürlükçü laiklik sayesinde inanç özgürlüğü de vardır hayalimizde, dinlere hürmet da. Tabiat emrimize amade değildir, biz tabiatın parçasıyızdır.

“HAYALİMİZDE SİLAH, ÇATIŞMA YOK”

Silah, çatışma, kan, göz yaşı yoktur; onurlu barıştır hayalimiz. Hayallerimizi paylaşan herkesle yan yana durabilmeliyiz. Biz bunda kararlıyız. Merdiz, samimiyiz.

Kimsenin kaybetmediği, ötekileştirilmediği, zulüm görmediği yeni bir ömürdür hayalimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.