Selahattin Demirtaş’ın HDP’nin sitesinde verilen kelamları nasıl ve neden servis edildi? Bir provokasyonun perde ardı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Lideri tutuklu Selahattin Demirtaş’a ilişkin olduğu ileri sürülen bir açıklama, dün ( 6 Eylül 2022) öğlen saatlerinde beklenmedik bir halde haber sitelerinde yer aldı. 

Başta T24 olmak üzere birtakım internet sitelerinde yer alan habere nazaran Demirtaş, kamuoyunda ‘Kobani olayları’ yahut ‘6-8 Ekim olayları’ olarak bilinen, protesto ve şiddet olaylarının Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 16. duruşmasının 6. döneminde PKK önderi Abdullah Öcalan ile siyasalların görüşmesi gerektiği tarafında kelamlar sarf etti.

Demirtaş’ın savunmasında “Çözmek için birilerinin hamasetli davranması gerekir. Özgürlüğünden feragat etmesi gerekecek. Korkak ve kaypak siyasetçilerle bu iş yürümez. Bize fedai siyasetçiler lazım. Terörist yaftası yemeyi göze almanız lazım. Tahlil için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” dediği sav edildi ve bu sav basına servis edildi. 

Cumhuriyet, Demirtaş’a ilişkin olduğu ileri sürülen kelamları doğrulatmaya çalıştı. Akşam saatlerine kadar emniyetli bir kaynaktan Demirtaş’ın söz metnine ulaşılamadı. 

Bu sırada Cumhuriyet Gazetesi müellifi Tuncay Mollaveisoğlu, Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil ile görüşme sağladı. 

Mollaveisoğlu, Karavil’e haberlerin tutarsızlığıyla ilgili kuşkular olduğunu, argümanın doğrulanmaya muhtaç olduğunu belirtti. 

Karavil evvel mahkemede Demirtaş’ın söylediği ileri sürülen kelamları Demirtaş’a yakın olduğu düşünülen kaynakların geçtiğini ve güvendiklerini belirtti. 

Ancak bir buçuk saat sonra Mollaveisoğlu’na telefonla dönen Karavil, “Haklıymışsınız avukatlarından, dava belgesinden gerçek cümleleri buldum. Demirtaş aslında ‘Sorunlar silahla şiddetle çözülemez, PKK silah bırakmalıdır. Bunun için de Öcalan ile görüşülmelidir” demiştir” dedi.  

Selahattin Demirtaş, mahkeme salonunda “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” dememişti. 

Medyaya servis edilen kelamların tersine, PKK’nin silah bırakmasının kaide olduğunu ve silah bırakmayı sağlamak için İmralı’da bulunan Öcalan ile görüşülmesi gerektiğini lisana getirmişti. 

6 Eylül 2022 tarihi akşam saatlerinde HDP de resmi sitesi hdp.org.tr’de medyaya servis edilen bu provokatif açıklamayı yayımlayınca Demirtaş’ın kelamlarının gerçek olduğuna dair bir kuşku kalmadı. 

Ne var ki HDP de, servis edilen provokatif ve bağlamından koparılmış açıklamayı ciddiye almış ve resmi sitesinde yer vererek yanılgıya düşmüştü. Zira gerçekte Demirtaş bu kelamları kullanmadı.

HDP’nin kimi haber sitelerini kaynak alarak bu gerçek olmayan açıklamaya resmi sitede yer vermesi beraberinde şu soruyu akla getirdi. Duruşmaya birçok HDP’li milletvekilinin yanı sıra çok sayıda avukat ve izleyici katıldı. Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) bağlı Avukat Hakları Merkezi’nden (AHM) bir temsilci de gözlemci olarak yer aldı. Yani kalabalık bir küme Demirtaş’ın kelamlarının çarpıtıldığına şahsen tanıklık etmişti. 

Bir müddet sonra Zınar Karavil, toplumsal medya hesabından “Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın müddet savunma yaptı. Sıkıntıların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK’nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin gerçek olacağını belirtti. Demirtaş’ın savunması haberleştirilirken ivedi edildiğinden, kelamları bağlamından koparılmıştır. Durum budur ve Demirtaş bu görüşünü istikrarlı bir formda tekraren kamuoyuyla paylaşmıştır. Ayrıyeten, Demirtaş’ın savunmasının SEGBİS tam tahlili, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklamasını yaptı. 

Bunun üzerine Demirtaş’ın söylediği tez edilen “Devlet tahlil için Öcalan ile görüşmelidir” kelamlarının öne çıkarıldığı haberler haber siteleri tarafından yayımdan çekildi. HDP de, www.hdp.org.com.tr’de yayımlanan açıklamayı kaldırdı. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde akıllarda şu sorular kaldı:

– Duruşmayı onlarca kişi izlemesine karşın PKK’ye yakın yayın çizgisi bulunan bir ajansın servis ettiği bağlamından koparılmış içerik neden teyit edilmedi? 

– HDP’li politikler, Türkiye’nin kritik meselesine ait çarpıtılmış bir açıklamayı düzeltmek için neden bu kadar geç kaldı?

– HDP, resmi siteden yanlış bir bilgiyi nasıl yayımladı? 

– Açıklamanın bağlamından koparılmaya çalışıldığı ve çarpıtıldığı açıkken bu kadar zincirleme yanılgı nasıl oluştu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.