Seçim tarihinin Resmî Gazete’de yazmaması ne anlama geliyor?

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin yenilenmesine yönelik kararı canlı yayında imzaladı. Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor. Seçim kararı, Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Ancak bu kararda seçim tarihi yer almadı.

Seçim tarihinin Resmi Gazete’de yer almaması ve Meclis’in feshedilmemesini T24 yazarı Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Tolga Şirin‘e sorduk.

– Resmî Gazete’nin son mükerrer sayısındaki kararda seçim tarihi verilmemiş. Bu durum yasal olarak normal mi?

Bu sorunun yanıtı, geçmişteki Cumhurbaşkanı tarafından alınan seçimlerin yenilenmesi kararlarına bakılarak verilebilir. Bu yöndeki nispeten yakın tarihli pratik, 24 Ağustos 2015 tarihindeki seçimlerin yenilenmesidir. O kararda da Cumhurbaşkanının spesifik bir tarih belirtmediğini görüyoruz.

Peki ama seçimler ne zaman olacak? Bu konuda süreyi kanun düzenlemiştir. Cumhurbaşkanı seçim Kanunu md. 3/4’e göre: “Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde bu karar kırksekiz saat içinde Resmî Gazete’de yayımlanarak ilân olunur. Bu kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk Pazar günü Cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.” Buna göre seçimin tarihi 14 Mayıs 2023 gibi görünmektedir.

“YSK süreyi geriye çekebilir”

Fakat burada az bilinen bir bilgiyi aktarmak istiyorum. Yüksek Seçim Kurulu bu süreyi geriye çekebilmektedir. YSK, kendinde 2015/1532 sayılı kararı ile bu süreleri kısaltabilme yetkisine sahip olduğunu söylemiştir. (Keza bkz. Milletvekili Seçim Kanunu, md. 9) Örneğin az önce değindiğim 2015 seçimleriyle ilgili olarak karar uyarınca o oy vere günü Kanun’un hükmündeki sabit sürenin sonunda değil, YSK’nın süreyi geriye çekmesi üzerine 1 Kasım olarak ilan etmişti. Bu karar tartışmalıdır ama göz ardı edilemez. YSK, bu yorumu uyarınca tarihi geriye çekebilir.

– AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis’in çalışmalara devam edeceğini söyledi. Meclisin feshedilmesi gerekmiyor mu?

Anayasa’nın 116/4 hükmüne göre: “Seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclisin ve Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri, yeni Meclisin ve Cumhurbaşkanının göreve başlamasına kadar devam eder.”

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*