Savaş mağduru Ukraynalılar Türkçe öğreniyor

24 Şubat tarihinde Rusya ve Ukrayna ortasında başlayan savaş devam ederken, savaş mağduru aileler farklı ülkelere göç etti.

Sivil halkın vurulduğu savaştan kaçamayan Ukraynalılar ülkelerinde katledilirken, farklı ülkelere geçmeyi başaranlar ise alışma sürecini yaşıyor.

Gittikleri ülkelerin lisanlarına ve kültürlerine ayak uydurmaya çalışan Ukraynalılar, Türkiye’de lisan öğrenmeye başladı.

Mersin’e gelen Ukraynalı küme, 5 yıldır kentte yaşayan Ukraynalı istekli Tanya Doygun’un (37) Türkçe kursunda lisan öğrenirken, Türk kültürünü de tanıyor.

“Gönüllü olarak Türkçe dersi vermeye başladım”

Eğitim hakkında bilgi veren Tanya Doygun, “Ukrayna’da yaşanan savaştan ötürü Türkiye’ye çok sayıda Ukraynalı geldi. Türkiye’de rahat yaşamak, arkadaşlık kurabilmek için Türkçe öğrenmeliyiz. En azından teşekkür etmeyi, selamlaşmayı öğrenmeliyiz. O yüzden istekli olarak Türkçe dersi vermeye başladım.


“Türklerin ne kadar yardımsever olduğunu anlatıyorum”

Her derste Türklerin ne kadar yardımsever, misafirperver olduğunu anlatıyorum. 1 aydır Türkçe dersi veriyorum. Sınıfta yaklaşık 30 kişi var, haftada 2 ders veriyorum. Ders almak isteyen çok sayıda kişi var. Dersten sonra pazara gidip pratik yapıyoruz. Çok hoş bir tabir var, 1 lisan 1 insan, 2 lisan 2 insan. Bizler yabancı lisan, kültür öğrendikçe kendimizi geliştiriyoruz” halinde konuştu.

“Türklerle arkadaşlık yapabilmek için Türkçe öğrenmeye başladım”

2 aydır Mersin’de yaşayan 5 çocuk annesi Maria Stassiuk (39) ise, “Ukrayna’da yaşanan savaştan ötürü ailemle Kiev’den Mersin’e geldim. Burada daha rahat yaşamak, Türklerle arkadaşlık yapabilmek için Türkçe öğrenmeye başladım. Şu ana kadar pazarlık yapmayı, selamlaşmayı öğrendim. Yardımları için öğretmenimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Türklere hürmet göstermek için Türkçe öğrenmeye çalışıyorum, çok sıcakkanlı insanlar”

2 çocuk babası Vleriy Valerii Benko (63) da “Savaş nedeniyle Harkiv’den Türkiye’ye geldim. Türkiye’ye birkaç sefer gelmiştim. Artık Türklere hürmet göstermek için Türkçe öğrenmeye çalışıyorum. Türkler çok sıcakkanlı yardımsever beşerler, onlarla tanışmak selamlaşmak için Türkçe öğreniyorum.” sözlerini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.