Savaş başlayınca düşüş yaşanmıştı: İhracatta Rusya hareketliliği

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik olarak başlattığı işgal operasyonu, Antalya’daki sebze-meyve üreticilerini de olumsuz etkiledi. Türkiye’nin yaş meyve ve zerzevat ihracatının yarısını karşılayan Antalya’daki üreticiler, eserlerinin büyük bir kısmını direkt olarak Rusya’ya gönderiyor.

Domates, dikenli salatalık, biber kümesi başta olmak üzere Rusya’nın büyük pazar olduğu eserler, kapılar kapandığı için iç piyasaya düşük maliyetle sunuldu.

Rusya’ya geçen yıl nisan ayında Batı Akdeniz bölgesinden ihraç edilen yaş meyve zerzevat eseri 29 bin 321 tonken, bu yıl birebir periyotta yüzde 45 kayıpla 15 bin 958 tona düştü.

HUDUT TEKRAR AÇILDI

Rusya’nın tekrar hudut kapılarını açmasıyla Antalya’daki toptancı halinde de hareketlilik başladı. Yeni siparişleri yetiştirmek için ihracatçı firmaların eser paketleme tesisleri tüm süratiyle çalışıyor.

Üreticinin rahat nefes aldığını belirten Antalya Toptancı Hali Komiteciler Dernek Lideri Hasan Ali Yılmaz, “Hem denizden hem karadan sevkiyatlarımız başladı. Bütün eserlerimizi rahatlıkla gönderebiliyoruz. İnşallah her şey daha hoş olacak. Kesimimiz tekrar hareketlendi. Rusya pazarında bir kayıp yaşadık fakat bunu kısa müddette toparlarız” dedi.

“SORUNSUZ HALDE GÖNDEREBİLİYORUZ”

Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan’a eser ihraç eden firmanın genel müdürü Volkan Akpınar, çok geniş eser gamına sahip olduklarını söyledi. Kabak, karpuz, biber başta olmak üzere eserleri göndermeye başladıklarını belirten Akpınar, “Şu anda problemsiz formda eserlerimizi gönderebiliyoruz. Fakat bu kez siparişlerin yoğunluğu nedeniyle TIR ve nakliyeciler yetişemiyor. Kabak çok fazla talep gördü. 25- 30 ton günlük sipariş alıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.