“Saray’a harcanan parayla 72 bin kişi ekmek sahibi oluyor”

Meclis kürsüsünden yoksulluk sayılarını açıklayan CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, “Şu anda 5 kişilik bir ailenin açlık sonu 5 bin 323 TL. Yani taban fiyattan yüzde 50 daha kıymetli. Yoksulluk sonu ise 17 bin 540 TL. 4 minimum fiyat alacak ki, yoksulluk sonuna gelmesin. Bir bekâr çalışanın aylık geçim maliyeti 7 bin TL. Saray’a harcanan parayla 72 bin kişi ekmek sahibi oluyor” sözlerini kullandı.

Meclis kürsüsünden AKP sıralarına seslenen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, iktidarın ekonomik kahırlara tahlil bulamayışını eleştirdi.

“BİR BEKAR ÇALIŞANIN AYLIK GEÇİM MALİYETİ 7 BİN TL”

Aydın, mecliste yaptığı konuşmasında, “Şu anda 5 kişilik bir ailenin açlık sonu 5 bin 323 TL. Yani minimum fiyattan yüzde 50 daha kıymetli. Yoksulluk hududu ise 17 bin 540 TL. 4 minimum fiyat alacak ki, yoksulluk hududuna gelmesin. Bir bekâr çalışanın aylık geçim maliyeti 7 bin TL. Minimum fiyat ne kadar, doların suratı bu türlü devam ederse 200 dolarlar civarına düşecek. Pekala tüm bunları çözmek için bedelli hükümetimiz ne yapıyor; ‘Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ dedi, faizi düşürdü enflasyon yüzde 150’nin üzerine çıktı. Bakanı değiştirdi ‘Gözümdeki ışıltıya bakın, enflasyon düşecek’ dedi, hiper enflasyona geldik. Lakin tahlil için hiçbir şey yok” sözlerini kullandı.

“SARAY’A HARCANAN İLE 72 BİN KİŞİ EKMEK SAHİBİ OLUYOR”

Saray’a harcanan parayla 72 bin kişinin ekmek sahibi olacağına dikkat çeken Aydın, “Millet, pazarlarda pazar artığı zerzevat, kuru soğanı toplarken, Saray’ın günlük sarfiyatı 2021 bütçe sayılarına nazaran, 10 milyon TL. Yıllık 300 milyon TL. Kaç minimum fiyat yapıyor biliyor musunuz 72 bin kişi. Yani Saray’daki israfı bitirseniz, 72 bin taban fiyatlı ekmek sahibi olacak bu ülkede” dedi.

“BAKANLARA İSRAF YUVASI YAPIYORLAR”

Ahlat’ta yapılacağı söylenen bakanlık konutlarını da gündeme getiren Aydın, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Yetmedi, artık de Ahlat’ta bakanlara 9 tane israf yuvası daha yapıyorlar. Onu da hesapladığınızda bir 72 bin kişi daha yalnızca bu şatafat, israf yüzünden aç kalacak. Ancak ekranları açın her şey güllük, gülistanlık.

Memleket uzaya gidiyor. Müreffeh, medeniyet düzeyleri aşmış, zenginlik içerisinde. Ancak gerçek şu; 2022 Türkiye’si, pazarlarda ikinci bel iç çamaşırı satılıyor. Keşke siz Saray’lara harcadığınız paraları bu millete verseydiniz de beşerler buralarda bunlara muhtaç olmasaydı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.