Salmonella bakterisi Kinder çikolata eserleri nedeniyle 12 ülkede en az 324 bireye bulaştı

Reuters

Çikolata üreticisi Ferrero’nun Kinder Sürpriz ve öteki eserlerinde ortaya çıkan Salmonella bakterisi nedeniyle 12 farklı ülkeden en az 324 bireye Salmonella bakterisi bulaştığı belirlendi.

Hastalık, en fazla 16 yaşından küçük çocukları etkiledi. Bunların yarıya yakını hastaneye kaldırıldı.

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’ne (ECDC) nazaran en fazla enfeksiyonun görüldüğü ülke, doğrulanmış 102 olay ile İngiltere oldu. Fransa’da da 73 şahsa Salmonella bakterisi bulaştı.

Belçika’da en az 62 kişi, Ferrero eserlerinden kaynaklı Salmonella bakterisine yakalanırken, Almanya ve İrlanda’da da doğrulanmış 15’er olay tespit edildi.

Ferrero tarafından üretilen çikolatalarla kontaklı olarak İsviçre’de 41 bireye bakteri bulaşırken, Hollanda, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg, İsveç, İspanya ve Norveç’te de doğrulanmış enfeksiyonlara rastlandı.

ECDC’den yapılan açıklamaya nazaran, Salmonella bakterisinden en fazla etkilenen kesim 16 yaşından küçük çocuklar oldu. Bu çocukların yüzde 41’i hastaneye kaldırıldı.

Şubat ayında İngiltere’de birinci Salmonella bakterisinin ortaya çıkması üzerine Avrupa çapında araştırma başlatıldı.

Bakterinin, birinci sefer İtalya merkezli Ferrero’nun Belçika Arlon’daki fabrikasında 15 Aralık’ta ortaya çıktığı belirlendi. Belçika’daki tesiste, Kinder Sürpriz başta olmak üzere, çok sayıda çikolata markası üretiliyor.

Çikolata eserleri için hammadde içeren bir tank filtresinde saptanan Salmonella bakterisi konusunda Ferrero yetkililerinin, resmi makamları bilgilendirmediği ortaya çıkınca, Belçika makamları, fabrikayı mühürledi.

ECDC’ye nazaran, salgının mümkün kaynağı olan Belçika Arlon’da üretilen çikolata eserleri raflardan kaldırıldı. ECDC, global çapta Ferrero ütünlerinin toplatılmasının, Salmonella bakterisi bulaşma riskini azalttığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.