Rusya’nın tehditlerine karşın geri adım atmadı: Finlandiya, NATO’ya katılıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzlarının akabinde, Rusya’nın komşu ülkelerinden Finlandiya’dan, NATO üyeliği ile ilgili somut bir adım geldi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, ülkelerinin NATO askeri ittifakına katılmak için “gecikmeden” başvurması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde üçüncü aya girilirken, Finlandiya’nın NATO üyeliği bir müddettir konuşuluyordu. Rusya tarafından yapılan açıklamalarda, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması halinde sonuçlar doğuracağı vurgulanmıştı.

Bugün ise Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin bir son dakika açıklaması yaparak, Finlandiya’nın NATO askeri ittifakına katılmak için “gecikmeden” başvurması gerektiğini söyledi. Rusya ile bin 300 kilometrelik sonu paylaşan Finlandiya, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin akabinde Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ile işbirliğini kademeli olarak artırdı.

Niinisto ve Marin bugün yaptığı ortak açıklamada, “Finlandiya gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalı.” sözlerini kullandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı “Bu kararı almak için  gerekli olan adımların önümüzdeki birkaç gün içinde süratle atılacağını umuyoruz.” dedi.

RUSYA, NATO TARAFINDAN ÇEVRİLECEK

Finlandiya’da halkın NATO’ya katılmaya takviyesi son aylarda rekor sayılara yükseldi, kamu yayıncısı YLE tarafından yapılan son ankette Finlerin yüzde 76’sının NATO üyeliğine sıcak baktığı yalnızca yüzde 12’sinin karşı çıktığı belirlendi.

Finlandiya’nın NATO kararının İsveç için de tesirli olabileceği belirtildi. Finlandiya ve İsveç ittifaka katılırsa, Rusya Baltık Denizi ve Kuzey Kutbu’ndaki NATO ülkeleri tarafından büsbütün çevrilmiş hale gelecek.

İsveç’in iktidardaki Toplumsal Demokratlarının Pazar günü, NATO üyeliğine karşı on yıllardır süren muhalefeti devirip devirmeme konusunda karar vermeleri bekleniyor.

Rusya, her iki ülkeyi de ittifaka katılmamaları konusunda tekraren uyardı. Kısa bir müddet evvel dışişleri bakanlığı, bunu yapmaları halinde “ciddi askeri ve siyasi sonuçlar doğuracağını” söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg daha evvel Finlandiya ve İsveç’in birliğe ‘hızlı bir biçimde katılımının’ mümkün olacağını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.