Rekabet Kurumu Lideri’nden ‘yumurta fiyatları’ açıklaması

Rekabet Heyeti, yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren çok sayıda teşebbüs ile üretici birliklerine yönelik rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

Yayımlanan karara nazaran; Rekabet Konseyi 12 Mayıs’ta yaptığı toplantıda, yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. unsurunu ihlal edip etmediklerinin tespiti hedefiyle, 17 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı.

Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle, şunları söyledi:

Maya kesimine bir soruşturmamız vardı. O maya kesimiyle ilgili yerinde incelemelerde çok sayıda yumurta kesimiyle ilgili dokümanlara ulaştık. Oradaki tespitlere nazaran çok sayıda kanıt vardı. Toplumsal medya üzerinden…

Belli başlı fiyatı bir arada belirleme arz kısıt oluşturma hassas bilgi ve pazar paylaşımı üzerine çok önemli birkaç konu kartel tezleri var soruşturma heyetinin. 2 basamaklı oldu zira taraf sayısı çok. 2’ye böldük. Tıpkı soruşturma 2 belgede devam ediyor. Birinci soruşturmada 17 taraf var. İkinci soruşturmada da 25 taraf var…

ÜRETİCİLER UZLAŞMA TALEBİNİ İLETTİ

5 üreticiden uzlaşma talebi geldi. Uzlaşma talebi şu; mutabakat gelir, teşebbüs ihlali kabul ediyor. Soruşturma daha yeni başladı, nasıl devam edecek bilmiyorum. Birinci 6 ayda sonuçlanır mı ek mühlet ister mi soruşturma heyeti. Büsbütün yapılan çalışmalar sonucunda muhakkak olacak. Birinci yazılı savunmaları aldık lakin uzun bir süreç. Umut ediyorum k i5 teşebbüs uzlaşmaya geldikten sonra çok sayıda teşebbüs uzlaşmaya gelir diye düşünüyorum.

KARARLARIMIZ YARGI KONTROLÜNE AÇIK

Bizim bütün kararlarımız yargı kontrolüne açık. Teşebbüsler bu çeşit kararlarımızın kendilerine telafisi mümkün olmayan ziyanlar vereceği savıyla yargıya taşınıyor. Yargı burada olağan ki bizim vermiş olduğumuzu kararı inceliyor. Yaptığımız soruşturmaya son derece vakıf oluyorlar. Yürütmeyi durdurma taleplerin reddetmesi yargının bizim soruşturmada ne kadar hukuk içerisinde kaldığımız ve hakikat tespitler yaptığımızın göstergesi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.