Polonya’dan Almanya’ya tazminat talebi

Kaczynski, Nazi Almanyası’nın işgal yıllarının ülkeye maliyetine ait uzun vakittir beklenen raporunu açıkladı.

Varşova’da savaş vakti yıkıntılarından tekrar inşa edilen Kraliyet Kalesi’nde düzenlenen merasimde konuşan Kaczynski, “Tazminatlar konusunda müzakereleri başlatmak üzere Almanya’ya başvuracağız.” sözlerini kullandı.

Kaczynski, bunun “uzun ve kolay olmayan bir yol” olacağını lakin “bir gün muvaffakiyet getireceğini” belirtti.

1,3 trilyon dolar tazminatın ödenmesinin “gerçek Polonya-Alman uzlaşmasına” hizmet edeceğini aktaran Kaczynski, Alman iktisadının bu faturayı ödeyebilecek durumda olduğunu söyledi.

“Almanya Polonya’ya karşı işlediği cürümlerin hesabını hiçbir vakit vermedi” diyen Kaczynski, savaş hatası işleyen pek çok Almanın savaştan sonra Almanya’da cezasız kaldığını savundu.

Rapor grubunun lideri milletvekili Arkadiusz Mularczyk ise, “Alman işgalinden sorumlu tuttuğu yaklaşık 5,2 milyon can kaybına mali bir kıymet biçmenin imkansız olduğunu” lisana getirdi.

“En müthiş trajedilerden”

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da, Gdansk yakınlarındaki Westerplatte yarımadasında sabah erken saatlerde düzenlenen merasimlerde yaptığı konuşmada “Savaş tarihimizdeki en vahim trajedilerden biri.” dedi.
Savaşta 3 milyonu Yahudi olmak üzere yaklaşık 6 milyon Polonya vatandaşı öldürülmüş ve bunların bir kısmı doğudan işgal eden Sovyet Kızıl Ordusunun kurbanı olmuştu. Polonya hükümeti, Sovyetler Birliği’nin baskısıyla ülkenin o zamanki komünist başkanlarının 1953’te Almanya’dan daha fazla hak talep etmemeyi kabul eden deklarasyonunu reddetmişti.
Almanya, savaştan sonraki yıllarda Doğu Bloku ülkelerine tazminat ödendiğini, Polonya’nın sonlar yine çizilirken Doğu’da kaybettiği toprakların Almanya’nın savaş öncesi topraklarının bir kısmıyla telafi edildiğini savunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.