Petrol devlerinden 308 milyar dolarlık yatırım planı

Birleşik Krallık sularında faaliyet gösteren açık deniz şirketlerinin harcama planlarını pahalandıran Offshore Energies UK (OEUK) tahliline nazaran, İngiliz petrol ve gaz devleri düşük karbonlu güç yatırımlarını rekor düzeyde artıracak.

Bu firmalar tarafından yapılan yatırımların %60’ının, açık deniz rüzgar ve karbon yakalama ve depolama tesisleri dahil olmak üzere düşük karbonlu ve yenilenebilir güç altyapısına harcanacağını varsayım ediyor.

PETROL DEVLERİNDEN DUDAK UÇUKLATAN YATIRIM PLANI

Araştırmaya dahil olan firmalardan kimileri, önümüzdeki on yıl içinde İngiltere güç sistemlerine önemli yatırımlar yapacak.

Bunlardan Shell 25 milyar sterlin yatırım yapacağını, BP ise bu yatırımlara 18 milyar sterlin pompalayacağını açıkladı.

OEUK’ye nazaran, 70 milyar sterlinlik sermaye yatırımı ve 20 milyar sterlinlik operasyonel harcama ile açık deniz rüzgarı bu nakit akışından en fazla yararlanan kalem olabilir.

Hidrojen teknolojilerinin geliştirilmesine yaklaşık 20 milyar sterlin harcanacağı kestirim ediliyor, lakin 25 milyar sterlin de yeni petrol ve gaz alanlarının açılmasına gidecek.

Raporda bu sayıların, yalnızca harcama planları olduğu ve aslında harcanma etabında olmadığı hatırlatması da yapılıyor.

Rapora ait açıklamalarda bulunan OEUK’dan Ross Dornan, “Politikacıların anlaması gereken şey, sadece yatırımların değil, tıpkı vakitte hırs da gerekli. Birleşik Krallık, düşük karbonlu ve yenilenebilir güçte bir dünya başkanı olabilir, fakat bunu başarmak için planlamacılar ve siyasetçilerin uzun vadeli planlar yapması gerekiyor.” dedi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.