Museviler Fransa’da güvenlikleri konusunda kaygılı

Londra Yahudi Politikaları Araştırma Enstitüsü ve Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı, Avrupa Museviler Derneğinin (EJA) dayanağıyla 2018’den bu yana 12 ülkede 16 bin Yahudi ile güvenlik ve refah kalitesine ait çalışma yürüttü.

“Yahudilerin Hayat Kalitesi” isimli araştırma, Yahudi aykırılığı olaylarına ait istatistikler, ibadet özgürlüğü, Musevilerin yaşadığı semtler, sünnet ve kurban üzere ritüeller baz alınarak Yahudi toplumunun “güvende hissetme durumu”, “Yahudilere ve İsrail’e karşı ülkedeki toplumların tutumu”, “antisemitizm” ve “hükümetin performansı” biçiminde 4 başlık altında toplandı.

Çalışma, Yahudi toplumundan 100’den fazla temsilcinin iştirakiyle Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de basın mensupları ve kamuoyuyla paylaşıldı.

FRANSA’DA HÜKÜMETİN TEDBİRLERİNE KARŞIN MUSEVİLER ENDİŞELİ

Araştırmaya nazaran, 500 bin Yahudi’nin yaşadığı Fransa’da Museviler kendilerini “daha az güvende” hissediyor. Fransa’da hükümetin tedbirlerine karşın ülkedeki Yahudi cemaatinin güvenlik telaşının kâfi seviyede giderilmediği gözlemlendi.

Bu kaygının yüksek olmasında 2012’de Toulouse ve 2015’te başşehir Paris’in güneyinde Musevilere yönelik atakların büyük hissesinin olduğu söz ediliyor.

MACARİSTAN, YAHUDİ AYKIRILIĞI EN YÜKSEK AVRUPA ÜLKESİ

Fransa’nın tersine Danimarka’da Musevilerin güvenlik tasasının az olduğu ortaya çıkan araştırmada, Macaristan Yahudi aykırılığının en yüksek olduğu ülke olarak öne çıktı. Belçika ise hükümetin Museviler lehine en az faaliyet yürüttüğü ülke olarak dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.