Maymun çiçeği nedir, belirtileri neler? Maymun çiçeği virüsü bulaşır mı?

Ender bir hastalık olan maymun çiçeği birinci olarak 1958’de araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek gibisi bir hastalığın iki salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedildi. Maymun çiçeği hastalığı çoklukla kemirgenler üzere enfekte hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Virüs beşerler ortasında kolaylıkla yayılmıyor lakin beşerden beşere bulaşma tipik olarak büyük teneffüs damlacıkları yoluyla gerçekleşiyor. Maymun çiçeği belirtileri tipik olarak grip benzerken, şişmiş lenf düğümleri de görülebiliyor.

Afrika’da bulunan ender bir hastalık olan bir maymun çiçeği hastalığı son vakitlerde Birleşik Krallık, Portekiz ve İspanya’da görüldü. Olaylardaki ani artış, dünya çapındaki halk sıhhati uzmanlarını endişelendiriyor. UCLA Fielding Halk Sıhhati Okulu’nda epidemiyoloji profesörü olan Dr. Anne W. Rimoin, USA TODAY’e verdiği demeçte, “Monkeypox ekseriyetle global olarak görülmez.” Orta Afrika’da maymun çiçeği ve öbür bulaşıcı hastalıkları kapsamlı bir biçimde inceleyen Rimoin, bu tıp salgınların “nadir ve olağandışı bir olay” olduğunu söyledi. Birçok insan virüsten kurtulsa da, Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine nazaran birtakım durumlarda tehlikeli ve ölümcül olabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Maymun çiçeği hastalığı ile birebir virüs ailesinden gelen az bir hastalıktır.CDC’ye nazaran virüs birinci olarak 1958’de araştırma maymunlarının kolonilerinde keşfedildi.

Virüsün beşerdeki birinci olayı 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. CDC, bugün birden fazla maymun çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, lakin hastalığın başka kimi orta ve batı Afrika ülkelerinde de bildirildiğini söyledi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Monkeypox ekseriyetle kemirgenler üzere enfekte hayvanlardan insanlara yayılır. Dünya Sıhhat Örgütü , beşerden beşere bulaşmanın mümkün olduğunu fakat daha az yaygın olduğunu söyledi. Virüs ayrıyeten kontamine materyaller yoluyla da yayılabilir.

CDC, birtakım uzmanların Afrika kemirgenlerinin bulaşmada rol oynadığından şüphelense de, maymun çiçeği hastalığının ana taşıyıcısının hala bilinmediğini söyledi.

Orta ve Batı Afrika’nın kimi bölgelerinde beşerler, kemirgenlerin ve küçük memelilerin ısırmaları yahut çizikleri, yabani av hayvanları hazırlama yahut enfekte bir hayvan yahut hayvansal eserlerle temas yoluyla virüse maruz kalabilirler.

Virüs beşerler ortasında kolay kolay yayılmaz, fakat beşerden beşere bulaşma tipik olarak büyük teneffüs damlacıkları yoluyla gerçekleşir. Bu damlacıklar tipik olarak birkaç metreden fazla seyahat edemez, bu nedenle CDC’ye nazaran maymun çiçeğini yaymak için uzun periyodik yüz yüze temas gerekir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

CDC, Monkeypox’un tipik olarak grip gibisi semptomlar ve şişmiş lenf düğümleri ile başladığını söyledi. Monkeypox semptomları tipik olarak benzeridir fakat çiçek hastalığı semptomlarından daha hafiftir.

Erken belirtiler ateş, kas ağrıları, titreme ve yorgunluğu içerir. Daha önemli olaylarda, ekseriyetle yüzde ve cinsel organlarda suçiçeği ve çiçek hastalığında görülenlere benzeyen bir döküntü gelişebilir.

Ağrılı ve kaşıntılı lezyonlar, sonunda kabuklanmadan ve düşmeden evvel bedende oluşabilir.

CDC, maymun çiçeği ile enfekte olanların çoklukla enfeksiyondan yedi ila 14 gün sonra semptomlar yaşamaya başladığını söyledi. Hastalık çoklukla birkaç hafta sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.