Macron’dan Fransa halkına hazırlıklı olun daveti: Güçte tasarruf için sokak lambalarını kapatacağız

Avrupa’nın gündeminde Ukrayna-Rusya savaşı ile başlayan güç krizi ve sonrasında başlayan enflasyon atağı var.

Avrupalı başkanlar bir yandan enflasyonu denetim altına almaya bir yandan da Rus gazına kış aylarına kadar alternatif bulmaya odaklandı.

Rusya ise bir bir Avrupa’ya giden vanaları kapatıyor. Buna karşı birçok başkan halkına güçte tasarruf daveti yapıyor.

MACRON’DAN FRANSIZLARA: HAZIRLIKLI OLUN

Almanya ve Hollanda üzere ülkelerde devlet televizyonları eliyle yapılan bu davetler Fransa’da şahsen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapıldı.

Macron Fransızlara, Rus gazının büsbütün kesilmesine karşı ‘hazırlıklı olun’ daveti yaparken şimdiden alternatif kaynaklara yönelmeleri gerektiğini belirtti.

“GEREKSİZ IŞIKLARI KAPATACAĞIZ”

Macron, hükümetin güç tasarrufu için bir plan hazırlayacağını ve bu plana kamuya ilişkin gereksiz sokak lambalarının gece kapatılmasıyla başlayacağını söyledi.

RUSYA ENERJİYİ SİLAH ÜZERE KULLANIYOR

Ukrayna-Rusya savaşının devam edeceğini söyleyen Macron, “Rusya enerjiyi, tıpkı gıdayı kullandığı üzere, bir silah olarak kullanıyor. Kendimizi Rus gazı olmadan yaşamak zorunda kalacağımız bir senaryoya hazırlamalıyız” diye konuştu.

Fransa’nın doğal gaz kaynaklarını çeşitlendirmeye devam edeceğini söyleyen Macron, mevcut krizi atlatmak için açık deniz rüzgar santrallerine geçişi hızlandıracaklarını belirtti ve hudut ötesi güç işbirliği davetinde bulundu.

MACRON MUHALEFETİN HEDEFİNDE

AB yaptırımlarının Fransızların alım gücünü düşürmeye neden olduğuna dikkat çeken muhalefet partileri ise Macron’u, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i Ukrayna’dan çekilmeye ikna edememekle suçluyor.

Putin ile her şeye karşın diyalogdan yana olduğunu gizlemeyen Macron, konuşmasında Ukrayna savaşına ait kıymetli bir siyaset değişikliği işareti vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.