Libya’da başbakan krizi: Trablus’ta silahlı çatışma

Libya’da parlamentonun atadığı başbakan Fethi Başağa’nın muhaliflerin kalesi Trablus’a girmesi silahlı çatışmalara neden oldu. Türkiye’nin de desteklediği Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) denetimindeki kentte General Halife Hafter’e dayanağıyla bilinen kümelerle çatışma nedeniyle Başbakan Fethi Başağa’nın kentten ayrıldığı açıklandı.

Libya’nın rakip idareleri ortasında süren siyasi uyuşmazlık son iki ayda güzelce tırmanırken UMH başkanı Abdülhamid Dibeybe ise Trablus’ta Anayasa Müdafaa Gücü’ne ilişkin ağır silahlarla donatılmış askeri araçta görüntülendi.

Dibeybe’nin parlamentonun kararı sonrası Trablus’ta Başağa yanlılarına daha fazla siyasi baskı kurması beklenirken Hafter destekçilerinin ise Libya’nın doğusunda petrol tesislerini kapatabileceği ve mevcut krizi çıkmaza itebileceği belirtiliyor.

Ülkede Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla aralık ayında seçimlerin yapılması planlanmış, Dibeybe ise seçim sonrası iktidarı devredeceğini belirterek Başağa’nın idaresini tanımayacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.