Kuzey Kore’de kuşkulu Covid-19 hadiseleri 2 milyona yaklaştı

Kuzey Kore önderi Kim Jong Un’un devletin Covid-19 salgınıyla çaba kapasitesindeki yetersizliği eleştirmesinin akabinde sıhhat otoriteleri harekete geçti. Devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) ülkede, dezenfektanlar ve termometreler dahil olmak üzere ilaç ve tıbbi gereç üretiminin artırıldığını açıkladı.

KUZEY KORE’DE KORONA İLE GAYRET

Ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulayan Kuzey Kore’nin klasik ilaçların üretimini artırmak için de çalışmalar yürüttüğü öğrenilirken, kelam konusu ilaçlar “hastalığın tedavisinde etkili” olarak nitelendirildi. KCNA tarafından yapılan açıklamada, Pyongyang ve yakınındaki bölgelerde bulunan fabrikaların tıbbi materyalleri “yıldırım süratiyle ürettiği” belirtilirken, dezenfeksiyon çalışmalarının da ağırlaştırıldığı kaydedildi. KCNA ayrıyeten “Antiseptik solüsyon üretmek için Pyongyang’a hemen binlerce ton tuzun sevk edildiğini” duyurdu.

HADİSE SAYILARI YÜKSELDİ

Açıklamasında Kuzey Kore’deki kuşkulu Covid-19 olaylarındaki artışa değinen KCNA, 262 bin 270 kişinin daha yüksek ateş belirtisi gösterdiğini belirtti. Elde edilen son datalar ile birlikte toplam hadise sayısı 1 milyon 978 bin 230’a ulaşırken, 1 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle Covid-19 kuşkulu ölümlerde ömrünü yitirenlerin sayısının 63’e yükseldiği bildirildi. Covid-19 hasta sayısına dair net bir bilgi ise şimdi paylaşılmadı.

Kuzey Kore yaklaşık 2 yıllık mühletin akabinde birinci Covid-19 olayını resmi olarak geçtiğimiz perşembe günü doğrulamış, tıbbi gereç eksikliği nedeniyle Kuzey Kore’nin insani bir krizle karşı karşıya kalabileceği yorumları yapılmıştı. Son olarak Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un’un, “Zaman hayattır prensibinin geçerli olduğu salgın devrinde, devletin krizle başa çıkma kapasitesindeki yetersizlik zorlukları artırdı” kelamlarıyla hükümet kurmaylarını eleştirdiği kamuoyuna yansımıştı.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.