Kurt politikacı… Devlet Bey taktiği… Genel merkezde bilen yok…

Hürrem Elmasçı

Çocuklar size yalan yazacak değilim:

Sayın Devlet Bahçeli’yi hem severim, hem de korkarım.

Severim çünkü, siyasal çizgisinden ödün vermez, devletin üzerine gölge düşülmesinden-düşürülmesinden rahatsızlık duyar.

Evet MHP, tam bir devlet oluşumudur çocuklar. Lafı geldi ekleyeyim; her kamuoyu araştırmasında MHP oyu düşük çıkar ama sandıklar açılınca oylarının yüksek olduğu görülür. Çünkü kamuoyu araştırması devlet memurlarına, bürokratlarına, askerlere sorulmadan yapılır.

FETÖ tasfiye edildikten sonra da devlet kadrolarında MHP ağırlığının çok arttığını da belirtmeliyim…

Bu notu şu nedenle yazdım; 1999 seçimi hariç her seçim öncesi MHP’nin barajı geçemeyeceği şeklinde tartışmalar yapılır, polemikler çıkarılır…

Biliyorsunuz geçen yıl tam bu zamanlarda AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak desteğiyle yeni seçim kanunu çıktı. Baraj yüzde 7’ye indi.

Bürokrat geçmişim olduğu için size şöyle yazayım: Yeni düzenlemeyle milletvekili hesabını açıklayan 34. madde 3. fıkrasında “ittifak” kelimesi tamamıyla çıkarıldı.

Böylece çocuklar, milletvekili dağılım hesabında sadece siyasi partilerin oyları dikkate alınacak. Düzenleme ile seçim bölgelerinde ittifak sayesinde, artık oylarla milletvekili çıkarma durumu kaldırılmış oldu.

Yani, oy oranı düşük partilerin ittifak içerisinde yer alması halinde milletvekili çıkarabilmesi durumunu neredeyse imkansız hale getirmiş oldu.

Şimdi bu hatırlatmayı niye yaptım çocuklar, o mevzuya geleyim…

SEMİHA BAHÇELİ

Isparta’ya akademisyen bir akrabamızı ziyarete gittiğimde Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Semiha Bahçeli ile o zaman tanıştım.

Çok zarif bir hanımefendi olarak hatırlıyorum, tanıştığımızda hiç öyle MHP lideri veya Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı yapmış Devlet Bahçeli’nin ablası gibi havada değildi. Kendi değerini olduğundan az gösteren bir akademisyendi…

Semiha Hanım 2009 yılında rektör yardımcılığı görevinden alınınca Ankara’ya gitti. Devlet Bey ile aynı evi paylaştı. Sanırım üç yıl önce Osmaniye’ye döndü.

Gelelim Devlet Bahçeli’den neden korktuğum konusuna…

Devlet Bey çok titizdir. Karşısında konuşurken buna çok özen göstermeniz gerekir. Keza belli saatleri vardır, kahvaltısını genel merkez makamında yapar, rahatsız edilmek istemez … Allah’tan yanında kendisi gibi kılı kırk yaran titiz özel kalemi Murat Çeliker var.

Gerek Semiha Hanımı gerekse Murat Çeliker’i yazmamın sebebi şu:

KAPISINI KAPATTI

Çocuklar son birkaç gündür kafamda sorularım var:

MHP seçime, özellikle de küçük şehirlerde neden AK Parti ile girmiyor? Çünkü bana dendi ki, “Devlet Bey, Hüda- Par’dan rahatsız. Aynı isimler ile listede yer almak istemiyor.”

Yine bana denilen, “Devlet Bey Yeniden Refah Partisi bazı milletvekili adaylarının MHP listesinde olması konusunda yapılan bazı dayatmacı konuşmalardan rahatsızlık duydu.”

Ben bunlara pek inanmadım çocuklar. Ama gelmek istediğim yer, tam da burası! Konuyu MHP’den üç arkadaşıma sordum:

“Devlet Bey, Ak Parti’nin yeni ittifaklarından rahatsız mı?”

Üçü de bilgi veremedi, sadece yorum yaptılar. Arkadaşımdan birine dedim ki, “sen parti yönetimindesin bu konuları konuşmadınız mı?”

Hayır, konuşmamışlardı! “Biz Beyefendi’ye bunu sor(a)mayız bile” dedi.

Eee peki “var” denilen Devlet Bey tavrını, soğukluğunu kime soracağız?

Sahiden, Hüda Par veya Yeniden Refah Partisi rahatsızlığı var mı?

Devlet Bey, siyasi partilerin milletvekili aday listesini YSK’ya sunması için son gün 9 nisana günler kala kapısını ortak listeye kapatıp, “biz 81 ilde seçime kendimiz gireceğiz” açıklaması niçin yaptı? Bu bazı illerde Ak Parti ve MHP oylarını bölmez mi?

KEBAP-ŞALGAM

Sayın Erdoğan ile Sayın Bahçeli’nin ayrı düşmesinin imkansız olduğunu söyleyen tanıdık siyasilere göre ise bu durumun sebebi, Hüda Par sebebiyle Ak Parti’den gidecek oyların, MHP’de toplanmasını sağlamak!

Yani çocuklar, ayrılık yok birlikte strateji yapmak vardı.

Of kafam karıştı. Bunları yazmak istemedim ama Haber Koordinatörümüz Hazar Bey, “Hürrem Hanımefendi bunlar haber” deyince yazdım. Yoksa ben siyasi dedikoduya daha mı çok alıştım?

Peki çocuklar Ankara’daki koca koca isimli gazeteciler bu konuda neden yazmıyor? Sanırım herkes benim gibi Devlet Bey’den korkuyor… Keşke kebap-şalgam yemeğe davet etse de korkumu yensem…

Şunu yazayım ki, Devlet Bahçeli bu seçimde sürpriz yapacaktır.

Hürrem Elmasçı

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir