Kurban ne vakit kesilir? Kurban kesim vakti ne vakit başlar, biter?

Kurban Bayramı’nda binlerce Müslüman kurban kesme ibadetini gerçekleştirecek. Yeniden alınacak tedbirler ile yapılacak kurban kısımlarında ise birtakım ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde sabah namazı vakti girdikten sonra başlar.

Kurban Bayramında imkanı olanlar kurbanlarını kesiyor, gereksinim sahiplerine ve yakınlarına dağıtıyor. İmkan bulup kesemeyenler ve daha uygun fiyatlı hale gelmesi için bekleyenler bayramın öbür günlerinde de kurban kesilir mi merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kurban kısmı vakti ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgileri paylaştı.

KURBAN KESİM VAKTİ NE VAKİT BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere nazaran bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu mühlet içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Lakin kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere nazaran ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban keserken aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir:

a) Metoduna nazaran bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu biçimde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu mevzuda etlik kesim ile kurbanlık kesim ortasında bir fark yoktur.

b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına itina gösterilmelidir.

c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil şahıslar tarafından kesilmeli ve boğazlama süreci hızlı bir formda yerine getirilmelidir.

d) Etraf paklığı için gerekli önlemler alınmalıdır.

e) Hayvanların bir oburunun kısmını görecek halde yan yana bulundurulmamalarına azami itina gösterilmelidir.

Kurban keserken Allah’ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin kararı nedir? Kesim sırasında hangi dualar okunabilir?

İster kurban niyetiyle olsun ister diğer bir hedefle olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın bölümü esnasında besmele taammüden terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere nazaran yenmez. Fakat kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir (Kâsânî, Bedâî‘, V, 46; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 190-191). Şâfiîlere nazaran besmele taammüden çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir (Mâverdî, el-Hâvî, XV, 95; Şîrâzî, el-Mühezzeb, II, 885).

Kurban kesilirken üç kere “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir (Semerkandî, Tuhfe, III, 66):
قُلْ اِنَّ صَلَاتي وَنُسُكي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتي لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمينَ لَا شَريكَ لَهُ وَبِذٰلِكَ اُمِرْتُ وَاَنَا اَوَّلُ الْمُسْلِمينَ
“De ki: Elbet benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve mevtim hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana yalnızca bu emredildi ve ben müslümanların birincisiyim.” (En’âm, 6/162-163)
اِنّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ حَنيفًا وَمَٓا اَنَا مِنَ الْمُشْرِكينَ
“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.