Kocaeli’deki köpek barınaklarına hayvanseverlerden reaksiyon

Kocaeli’nin Derince ilçesi Çınarlı Mahallesi yakınlarındaki Yörükler bölgesindeki ormana inşa edilen barınaklara gelen hayvanseverler, 15 barınaktan 3’ünün yıkıldığını görünce durumu jandarmaya bildirdi.

DHA’nın haberine nazaran; ihbarla gelen takımlar, bölgede inceleme yaptı.

“Bir an evvel korunaklı bölgeye alınması gerekiyor”

Duruma reaksiyon gösteren Kocaeli Hayvan Hakları Derneği Saymanı Fatma Özçelik, “Bulunduğumuz bölgede istekli bir arkadaşımızın yapmış olduğu köpek kulübeleri var. Bu sabah beslemeye geldiklerinde, kimi köpek kulübelerinin yıkılmış olduğunu gördüler ve bize haber verdiler. Bunu rastgele bir insan yapmış olabilir. Hayvanları sevmeyen biri ya da bölgedeki insanlardan biri yapmış olabilir. Bu sorunun bir an evvel çözülmesi gerekiyor. Zira buradaki yavru köpek sayısı çok fazla. Bir an evvel korunaklı bir bölgeye alınması gerekiyor. Bizim de imkanlarımız dahilinde yapabildiğimiz maalesef bu kadar” dedi.

“Bir ortada tutamazsınız, bunlar birbirini parçalar”

Bölgedeki çok sayıda köpeğin güç kaidelerde bakıldığını anlatan Özçelik, “Burada küçük, büyük çok sayıda köpek var. Bir ortada tutamazsınız, bunlar birbirlerini modüller. Telle çevirip, içerisine hayvan koymak tahlil değil. Kalıcı, hakikaten hayvana paha verir formda ve kanunlar çerçevesinde bir tahlil istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.