Kesinlikle Aynı Şey Değiller: Biseksüellik ve Panseksüellik Arasındaki Fark Ne?

Biseksüel ve Panseksüel kavramlarını zaman zaman duysak da aralarındaki ayrımın net bir şekilde yapılamadığı bir gerçek. Bu içeriğimizde Biseksüel ve Panseksüel kavramlarının aralarındaki farkı inceleyeceğiz.

Panseksüeller çoğunlukla kendilerini cinsiyet-kör olarak adlandırırlar; bu cinsiyet veya cinsiyetin cinsel cazibelerini etkilemediğini ima eder.

Çoğu insan, biseksüelliğin birden fazla cinsiyete ilgi duyma anlamına geldiği konusunda hemfikirdir, panseksüellik ise tüm cinsiyetleri cinsel olarak değil kişilik bakımından çekici bulabilir. İkisi arasında benzer yönler olsa da, farklıdırlar.

Öncelikle biseksüellik nedir birlikte inceleyelim.

Birden fazla cinsiyete (agender ve sorgulayanlar da dâhil olmak üzere) cinsel/romantik/erotik/entellektüel vs. ilgi duymayı tarifleyen şemsiye bir terim. Cinsiyetlere duyulan ilgi(ler)nin aynı düzeyde olması gerekmez. Bu ilgi(ler) zamanla değişebilir. Bi+’lar çeşit çeşittir.

Peki panseksüellikle arasındaki fark nedir?

Panseksüel, cinsiyet gözetmeksizin insanlara ilgi duyanları tarifliyor. Pan da bi+ şemsiyesi içinde bulunan bir varoluştur.

Biseksüel ve panseksüellerin arasında düşündüğünüz gibi keskin ve net ayrımlar yapmayabiliriz.

Her bi+ kendini 101 bilgilerine dayandırarak tanımlamaz.

Panseksüel olan biri, herhangi bir cinsiyetten insana aynı derecede çekici gelebilir. Ancak yine de bunu farklı şekillerde deneyimleyebilirler.

Kısaca insanların kendini tanımlama motivasyonları çeşit çeşittir.

Başkası adına bunu biz belirleyemeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir