Kapalı alanlarda maske yine zarurî olmalı

Covid-19 olaylarındaki artışa dikkat çeken Doç. Dr. Hakko, “Bu durum ciddiye alınmalı ve aşılar tamamlanmalı. Maske kullanımı da aşıya ek olarak korun-mada çok yararlı” dedi.

Yazın seyahatlerin artması, kalabalık alanlarda daha çok vakit geçirilmesi ve önlemlerin uygunca gevşemesi Covid-19 hadiselerinde artışa yol açtı. Hadiselerin daha da yükselebileceğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, ‘Kuralların önemsenmemesi çok yanlış’ dedi ve şu ihtarlarda bulundu.

Doç. Dr. Elif Hakko

Tehlike devam ediyor

Covid-19 BA.5 varyantı, Omicron’un bir alt varyantıdır. Benzeri belirtiler gösteriyor fakat daha kolay bulaşıyor, hastalık semptomları da daha kısa müddette ortaya çıkıyor. Her ne kadar kimi bireyler için ölümcül olabilse de genelde hafif semptomlarla seyrediyor. Bilhassa aşılı ve daha evvel Covid-19 geçirmiş şahıslarda üst teneffüs yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyor. Daha evvelki varyantlara nazaran koku ve tat kaybı daha az görülüyor.

Tatilde de kurallar unutulmamalı

Tatil dönüşünden çok tatilde de kurallara uyulması hayli kıymetli. Tatil dönüşü kendisinde rastgele bir belirti hisseden kişinin ailesi de dahil diğer beşerlerle temas ettiğinde maske kullanması bulaşmayı önleyecektir.

 

Okullarda tedbir alınmalı

Uygun yaştaki çocukların aşılarının tamamlanması ve okul ortamlarında Covid-19 açısından kıymetlerin alınması gerekir.

Eksik aşılar tamamlanmalı

Aşılar hastalığın ağır geçirilmesini önlemede epeyce başarılı; o nedenle tamamlanmalı. En az 3 doz aşı yaptırmamış herkes aşılanmalı. Risk kümesindeki şahıslar 4’üncü dozlarını yaptırmalı. Yaşı aşı olmaya uygun olan çocuklar da kesinlikle aşı olmalı. Lakin yalnızca aşı değil maske kullanımı aşıya ek olarak korunmada çok çok faydalı. Kapalı ortamlarda, toplu taşımada maske yine mecburî olmalı. Hasta bireylerin sorumlu davranıp, maske takmaları hastalığın yayılımını azaltacaktır.

Sonbaharda hadiseler artabilir

Yaz aylarında tedbirlerin kaldırılması, seyahatlerin artması, kalabalıkların bir ortaya gelmesi olay sayılarında bir artışa neden oldu. Sonbaharla birlikte okulların açılmasıyla hadise sayılarında yine artış olması beklenir bir mümkünlük. Tedbirlerde bir değişiklik yok, kapalı ve bilhassa toplu taşıma üzere kalabalık ortamlarda maske kullanımı değerli. Eksik aşıların tamamlanması hastalığın hafif geçirilmesini sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.