İtalya’da balıkçı teknesine operasyon: 600’den fazla göçmen kurtarıldı

İtalya Kıyı Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kalabriya bölgesinin 124 mil açığında 1 ticari gemi, 3 kıyı güvenlik devriye botu ve 1 mali polis devriye botu tarafından güç durumda kalan balıkçı teknesine düzenlenen operasyonla 674 sistemsiz göçmenin kurtarıldığı belirtildi.

Bölgedeki gemilere aktarılan sistemsiz göçmenlerin, sabah saatlerinde Kalabriya ve Sicilya’daki farklı limanlara götürüldüğü söz edildi.

Lampedusa Adası’na 1 günde 16 bot çıktı

İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara kesimi olan Lampedusa Adası da sistemsiz göçmenlerin Avrupa’ya geçişte değerli bir durağı olmaya devam ediyor.

İtalyan basınında yer alan haberlere nazaran, adaya dünden bu yana 16 bot ulaştı. Böylelikle adaya ulaşan göçmen sayısı 522 oldu. Adaya dün de 350 kadar sistemsiz göçmenin geldiği belirtildi.

Düzensiz göçmenlerin ortasında Afgan, Pakistanlı, Sudanlı, Somalili, Nijeryalı, Eritreli, Senegallilerin bulunduğu kaydedildi.

Bu ortada, Akdeniz’in Libya ve İtalya ortasında kalan kısmında Avrupalı sivil toplum kuruluşlarının da göçmenleri denizden kurtarma faaliyetleri sürüyor.

Alman Sea Watch isimli Sivil Toplum Kuruluşu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, son günlerde yaptıkları operasyonlarla toplamda 444 sistemsiz göçmeni kurtardıklarını ve onları taşımak için Avrupa devletlerinden inançlı liman beklediklerini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Milletlerarası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz Uyum Ofisi Sözcüsü Flavio Di Giacomo, 1 Ocak-13 Temmuz periyodunda Akdeniz’in orta kesitinde 810 sistemsiz göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Diğer yandan, İtalya İçişleri Bakanlığının günlük bilgilerine nazaran, 1 Ocak-22 Temmuz devrinde İtalya’ya deniz üzerinden ulaşan sistemsiz göçmen sayısı 34 bin 13 oldu.

Akdeniz’deki sistemsiz göç sorunu

Akdeniz’in İtalya, Malta ile Libya ortasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan sistemsiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Deniz ve hava şartlarının güzel seyrettiği günlerde kelam konusu güzergahta göç hareketliliği ağırlaşıyor.

Denizde yardım daveti yapan sistemsiz göçmenleri, Avrupalı devletler yerine ekseriyetle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları kurtarıyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da birinci ayak bastıkları yer, ekseriyetle İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara modülü Lampedusa Adası oluyor.

Göçmenler, teknelerin alabora olması sonucu ya da kalabalık nedeniyle havasız kalmak üzere nedenlerden ölebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.