İspanya’da bir emekli satın aldığı eski konutta 9 milyon pesetas buldu

Valensiya’da oturan lakin emekli olduktan sonra doğduğu, ülkenin kuzeybatısındaki Lugo kentinin A Pousada kasabasında eski bir mesken satın alan Pineiro, büyük bir sürprizle karşılaştı. El Progreso isimli mahallî bir gazeteye konuşan Pineiro, tadilat sırasında meskenin farklı yerlerine gizlenmiş toplam 9 milyon pesetas bulduğunu söyledi.

“PARALARIN BİRDEN FAZLA ÜTÜLENMIŞTİ”

Pineiro, “İlk parayı, tadilat sırasında çatıda buldum, sonrasında meskenin geri kalanında. Meskenin eski sahibinin bankalara güvenmediği muhakkak oluyor. Paranın büyük kısmı kutulara gizlenmişti ve sanırım nemden korumak için çok düzgün biçimde korunmuştu. Paraların birden fazla ütülenmişti” dedi.

SEVİNCİ KURSAĞNDA KALDI

Parayı birinci bulduğunda çok sevindiğini lakin sonrasında sevincinin kursağında kaldığını anlatan Pineiro, İspanya Merkez Bankası’nın geçen yıldan itibaren eski İspanyol parası pesetas almayı bırakmasından ötürü paranın yalnızca küçük bir kısmını euroya değiştirebildiğini aktardı.

İspanya, 1 Ocak 2002’de pesetası bırakarak euro para ünitesine geçmişti. İspanya Merkez Bankası da 2021’den itibaren pesetas almayacağını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.