İngiltere’de monarşi aykırısı protestolar: ‘Demokrasimizin parçası’

İngiltere’de Kraliçe 2’nci Elizabeth’in vefatının akabinde monarşi zıddı protestolar devam ederken, Londra’daki Metropolitan Polis Teşkilatı (MET) Lideri Ken Marsh gözaltıların haksız olduğunu lisana getirdi. “Bu bizim demokrasimizin bir parçası” diyen Marsh, aksiyonların ‘bir sorun yaratmaması gerektiğini’ söyledi. Gözaltı süreci uygulan polislerin ‘kanunlardan haberdar olmadığını’ belirten Marsh, “Bazı meslektaşlarım, insanların neler yapıp yapamayacağının şuurunda değil” tabirlerini kullandı.

Kraliçe 2’nci Elizabeth’in oğlu Charles’ın resmen kral ilan edilmesinin akabinde İngiltere’de monarşi tartışmaları patlak verdi. Edinburgh kentinde, Kral 3’ncü Charles’ın hükümdarlık ilanı sırasında hareket yapan bir bayan gözaltına alınmıştı. Oxford’da ise 45 yaşındaki Symon Hill, “Onu kim seçti?” diyerek bağırmış ve gözaltına alındıktan kısa mühlet sonra hür bırakılmıştı.

PARLAMENTO ÖNÜNDE BOŞ KAĞITLA PROTESTO

Londra’da da Parlamento Meydanı’nda elinde boş bir kağıt tutan avukat da polis tehdidiyle karşı karşıya kalmıştı. Paul Powlesland’ın toplumsal medyada paylaştığı manzaralarda polisin, Powlesland’e “Kağıda ‘Benim hükümdarım değilsin’ yazarsan seni gözaltına alırım” dediği kaydedildi. Powlesland, toplumsal medya hesabında olayı anlatırken şu tabirleri kullandı: “Sadece Parlamento Meydanı’na gittim ve boş bir kağıt kesimi tuttum. Memur geldi ve bilgilerimi istedi. Üzerine ‘Benim hükümdarım değil” yazarsam, birileri gücenebileceği için Kamu Sistemi Yasası uyarınca beni tutuklayacağını söyledi.”

Olayın akabinde Parlamento Binası önünde bir ortaya gelen aksiyoncular, polis şiddetini ve gözaltıları ellerinde boş bir kağıt modülü tutarak protesto etti.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ EROZYONA URATILIYOR’

Index on Cencorship (Sansür Endeksi) isimli örgütün lideri Ruth Smeeth, polisin halinin kaygı yarattığını söylemişti. Smeeth, “Ama kaza lakin şuurlu, bu sürecin İngiltere halkının keyfini sürdüğü tabir özgürlüğünü erozyona uğratmak için kullanılmasına hepimiz karşı çıkmalıyız” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.