İBB’den dokümanlı ‘Emirgan Korusu’ açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Emirgan Korusu’nda ağaçların kesildiği argümanlarına ait yeni bir yazılı açıklama yaptı.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün onayı ile yıllardır yapıldığı üzere meyyit ağaçlar korudan çıkarıldığı Emirgan Korusu’nda, 17 Haziran tarihi prestijiyle yeni, sağlıklı, yetişkin ağaç dikimi sürecine başlandığına dikkat çekilen açıklamada, ay sonuna kadar 13 farklı cinsten toplam 175 yeni yetişkin ağaç, kaldırılan meyyit ağaçların yerine Emirgan Korusu’na kazandırılmış olacağı vurgulandı.

İBB tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Emirgan korusu daima yeşil, daima genç kalsın diye İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün onayı ile yıllardır yapıldığı üzere meyyit ağaçlar korudan çıkarıldı. Yerlerine genç yetişkin ağaçlar dikildi, dikiliyor. Emirgan korusunda, 17 Haziran tarihi itibariyle yeni, sağlıklı, yetişkin ağaç dikimi sürecine başlandı. Ay sonuna kadar 13 farklı çeşitten toplam 175 yeni yetişkin ağaç, kaldırılan meyyit ağaçların yerine Emirgan Korusuna kazandırılmış olacak. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı gruplar, 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde Emirgan Korusunda kontrol yaptı. Orman Bölge Müdürlüğünce kaldırılmasına müsaade verilen ağaç adedinden fazla ağaç kesiti yapılmadığı tespit edildi. İBB haksız suçlamalar ve dayanıksız cezalarla ilgili olarak İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesine başvuracak.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı “Emirgan Korusunda ağaç kesildiğine dair ihbar üzerine yapılan kontrollerde daha evvel kısmına müsaade verilen ağaçların dışında müsaadesiz olarak İBB tarafından 54 adet çeşitli çeşitlerde ağacın kesildiği tespit edilmiştir” açıklaması katiyetle gerçeği yansıtmıyor. Emirgan korusu, İBB mülkiyetindeki 11 tarihi yeşil alandan biri. İBB, İstanbulluların sahibi olduğu Emirgan korusuna da gözü üzere bakıyor. Üzerine düşen sorumluluğu, dürüstçe ve eksiksiz yerine getiriyor.

İŞTE GERÇEKLER

Orman Bölge Müdürlüğü takımlarınca 23 Eylül 2021 tarihinde Emirgan Korusu’nda yapılan kuru ağaç tespiti çalışmaları sonucu düzenlenen 30.12.2021 tarih ve 3177760 sayılı Harikulâde Hasılat Etası raporu, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nce onaylanmış, alandaki süreçler bu onaylı raporun müsaadesi doğrultusunda yapılmıştır. Detaylar takımlarımızca hazırlanan ilgili tutanakta yer almaktadır.

23 Eylül 2021 tarihinde Emirgan Korusu’nda uzman takımın yaptığı kuru ağaç tespiti sonucu 30.12.2021 tarih ve 3177760 sayılı Fevkalâde Hasılat Etası raporu hazırlandı. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nce onaylandı. Alandaki tüm süreçler bu rapor müsaadesi doğrultusunda yapıldı.

‘2002’DEN BU YANA YAPILIYOR’

Kaldı ki, Emirgan Korusu’nda 2002 yılından bu yana tıpkı süreçler yapıldı, yapılıyor. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından hazırlanan ve 3 Aralık 2014 tarihinde İstanbul Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Muhafaza Kurulu tarafından kabul edilen ve 2013-2022 yıllarını kapsayan “Ekolojik Temelli Toplumsal ve Kültürel İşleve sahip Emirgan Korusu Amenajman ( Ormanda kesilmesi gereken meyyit ağaçların doğal istikrar gözetilerek, düzenlenmesi) 1. Revize Planı “ bugüne kadar problemsiz formda uygulandı. Planın tüm çalışmaları 20 yıldır İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü İstanbul İşletme Müdürlüğü Merkez İşletme Şefliğinin kontrolünde gerçekleştirildi.

130 MEYYİT AĞACIN YERİNE 175 YENİ YETİŞKİN AĞAÇ DİKİLİYOR

Emirgan Korusu’nda kuru ve devrilme riski taşıyan ağaçlar, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü gruplarınca tespit edildi. 30.12.2021 tarihinde 3177760 sayılı İnanılmaz Hasılat Etası raporu ile onaylanarak, süreç yapılmak üzere Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğümüzü iletildi. Tespiti Orman Yönetimince yapılan ve yeniden onların onayı ve müsaadesiyle tehlike arz eden 130 kuru ağaç, 13 -16 Haziran 2022 tarihlerinde alandan uzaklaştırıldı. Vakit kaybedilmeden, kaldırılan meyyit ağaçların yerine 17 Haziran tarihi itibariyle yeni, sağlıklı yetişkin ağaç dikimi sürecine başlandı. Ay sonuna kadar 13 farklı çeşitten toplam 175 yeni ağaç Emirgan Korusuna kazandırılacak.

DENETİMDE FAZLA AĞAÇ KESİTİ YAPILMADIĞI TESPİT EDİLDİ

Kamuoyuna niyetli palavra bilgi veren İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde Emirgan Korusunda bağlı gruplar ile kontrol yaptı. Orman Bölge Müdürlüğünce kaldırılmasına müsaade verilen ağaç adedinden fazla ağaç bölümü yapılmadığı İBB takımları ile birlikte tespit edildi.

ÖLÜ AĞAÇLARIN DIŞINDA TEK AĞAÇ KESİLMEDİ

Orman yönetiminin açıklamasında, müsaade kapsamında kaldırılan ağaçlardan 54 adedinde resmi damga bulunmadığı münasebet gösterilerek ceza kesildiği belirtildi. Meğer işaretlerin bir kısmı Orman Yönetiminin gruplarının de kabul ettiği formda, damganın ağaçların süngerimsi yapısından, yüzeylerindeki mantarlaşma ve etraf kaidelerinden ötürü silindiği bilindiği halde, aldatıcı, gerçeklerden uzak bir formda kamuoyu yanıltıldı. Belirlenen meyyit ağaçların dışında tek bir ağaç kaldırılmadı. Hangi ağaçların kaldırılacağı bilgisi (üzerlerinde etraf şartları nedeniyle silinen ya da damgalanması unutulanlar dışında) ve 23.09.2021 günü alanda yapılan tespit ile belirlenen ağaçların listesi hem Orman Yönetiminde hem de İBB takımlarında bulunuyor.

İSTANBUL BÖLGE YÖNETİM MAHKEMESİNE İTİRAZ EDİLECEK

Kamuoyunu aldatıcı, gerçeklerden uzak, yanlış bir algı oluşturmak emelindeki bu sorumsuz açıklamanın akabinde, korularımızı korumak ve sürdürülebilir gelişimine katkı vermek için uğraş gösteren tüm belediye çalışanlarının emeğini, alın terini hiçe sayanlar hakkında, İBB aleyhine kesildiği beyan edilen para cezasının tarafımıza bildirim edilmesinden çabucak sonra yasal haklarımızı kullanarak İstanbul Bölge Yönetim Mahkemeleri yoluyla itiraz edilecektir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.