Hindistan’da çok sıcaklar hayatı felç etti, kuşlar gökten düşmeye başladı

Çok sıcakların can aldığı Hindistan’da su kaynaklarının kuruması nedeniyle binlerce kuş gökten yere düşmeye başladı. Halk, sıcaklardan susuz kalan ve uçamayacak hale gelen kuşları toplayarak veterinerlere taşıyor.

Çok sıcaklarla çaba eden Hindistan’da susuz kalan kuşlar gökten düşmeye başladı.

Al Jazeera’nin haberine nazaran, ülkenin batısındaki Gujarat eyaletinde onlarca kuşun susuz ve yorgun halde yere düşmesi telaş yarattı. Halk, sıcaklardan uçamayacak hale gelen kuşları toplayarak veterinerlere taşıyor.

Ahmedabad’daki bir hayvan hastanesi, son haftalarda binlerce kuşun tedavi için getirildiğini açıkladı. Kuşları kurtarma çalışmalarına katılan bir kişi de, gökten düşen kuş sayısının süratle arttığını söyledi. Veteriner tabipler, güçten düşen kuşları şırıngayla su ve vitamin vererek hayata döndürmeye çalışıyor.

Çok sıcaklar yalnızca kuşları değil birçok hayvanı etkiledi.

HASTANELER ALARM DURUMUNA GEÇTİ

Eyalette çok sıcaklar nedeniyle su kaynaklarının kurumaya başlaması yetkilileri alarm durumuna geçirdi. Birçok hastanede güneş çarpması ve sıcak havayla irtibatlı rahatsızlıklar için özel üniteler kuruldu.

Sıcaklığın kimi yerlerde 45 dereceyi aşmasıyla ülkede çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Başbakan Narendra Modi de artan yangın tehlikesi konusunda ihtarda bulundu.

Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle hava sıcaklıklarının daha da artacağına dikkat çekiyor. Imperial College London’dan bilim insanı Friederike Otto, son devirde Güney Asya’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgasının son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak görülen en ölümcül çok hava olaylarından biri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.