Hasadı yapılan sarımsak tarlada 8, markette 35-40 lira

Gaziantep’in Araban Ovası çiftçileri, son yıllarda sarımsak ekimine yöneldi. İlçede 25 bin dekar alanda üretimi yapılan ve aroması ile tercih edilen sarımsakta bu yıl 40 bin ton rekolte bekleniyor. Eylül ayında ekimi yapılan ve haziranda toplanmasına başlanan sarımsak hasadında 15 bin tarım çalışanı de istihdam ediliyor.

Araban Belediye Lideri Hasan Yanlışsız, ilçe ve kent iktisadına kıymetli katkılar sağlayan sarımsakta gayelerinin rekolte artışı ile ihracata yönelmek olduğunu belirterek, “Ürettiğimiz sarımsak Türkiye’nin yüzde 20’sinin gereksinimini karşılıyor. Sarımsağımızın katma bedeli yüksek ve ilçe iktisadına önemli bir gelir sağlıyor. Çiftçilerimizin de bu manada son devirlerde ekim alanlarını artırdı. Sarımsağa talep daima artıyor ve bizim maksadımız ihracatta hisse sahibi olabilmek” diye konuştu.

‘ARACILAR FİYATI ARTIRIYOR’

Araban Ziraat Odası Lideri Hasan Altun da çiftçinin temel probleminin, yaşadıkları aracı sorunu olduğunu söyledi. Sarımsağın tarlada 8-10 liradan satıldığını anlatan Altun, “Tarlamızdan çıkan sarımsak, markette 35-40 liradan alıcı buluyor. Bu yüksek fiyat bizi çok mağdur ediyor ve üzüyor. Zira tarladan eser çıktıktan sonra ortacılar nedeniyle tüketiciye en az 4 kat yüksek fiyattan satılıyor. Bunun önüne geçilmesi için yeni usuller oluşturulmalı. Tüketicinin direkt ulaşmasını sağlayan aracıların olmadığı bir sistem oluşturulmalı. Şu anda tüketici kıymetli yiyor üretici de ucuza satıyor. Biz 9 ay emek verip aracılara satıyoruz, onlar da yüksek fiyattan tüketiciye veriyor. Aracıların ortadan kaldırılması gerekiyor. Tüketicinin muhatabı çiftçi olmalı. Üreticiden tüketiciye ulaşan bir sistem kurulmalı. Üreticinin sattığı fiyat ile tüketicinin yediği sarımsak ortasında büyük fark var” dedi. 

Sarımsakta stokçuluk sorunu yaşandığını da lisana getiren Ziraat Odası Lideri Altun, bunun da engellenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.