Erdoğan “cenaze törenine gidebilirim” demişti… Cevabı İngiliz hükümeti verdi

İngiltere’de, hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth’in cenaze törenine hazırlık yaparken, törene gelecek liderlere bazı şartlar sundu. Söz konusu şartların cenazeye gitmeyi düşünen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretlerinde uyguladığı güvenlik ve seyahat protokollerine uymadığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün önce gazetecilerin, “Kraliçe Elizabeth’in cenaze törenine katılacak mısınız” sorusuna yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı yanıtında, “Taziye mesajımızı sosyal medyadan gönderdik. Tabii bizim de programlar vesaire var. Eğer programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum. Ama bütün mesele bizim de kendi programlarımızla beraber bunu denk getirebilmek. Çünkü tanımadığım birisi değil. Buckingham Sarayı’nda iki kez görüşmemiz oldu. Temenni ederim ki fırsat bulursak biz de bu merasimde bulunmak isteriz” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat Erdoğan’ın programından önce İngiliz hükümetinin, cenaze için ülke liderlerine yönelik kısıtlamalarını içeren şartları ortaya çıktı.

POLITCO’nun haberine göre Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), “Mümkünse”, yabancı liderlerin İngiltere’ye ticari uçuşlarla gelmeleri gerektiğini tavsiye ederek, Londra Heathrow havaalanının özel uçuş düzenlemeleri veya uçak park yeri için uygun olmayacağı konusunda uyardı.

FCDO, özel jetle seyahat etmekte ısrar eden liderlerin Londra çevresindeki “daha az yoğun havaalanlarına” yönelmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bakanlık, havaalanları ve mekanlar arasında helikopter transferlerinin kullanımının da “şu anda gerçekleştirilen uçuş sayısı nedeniyle” yasaklandığını söyledi.

Dünya liderlerine ayrıca 19 Eylül’de Westminster Abbey’deki cenazeye katılmak için kendi zırhlı devlet arabalarını kullanamayacakları ve bunun yerine batı Londra’daki bir siteden toplu olarak otobüsle gidecekleri söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.