EPDK’dan lisanssız elektrik üretimi duyurusu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasasında Lisanssız Üretim Yönetmeliği kapsamında artık gerçek tüketicilerin sanal tüketimler için kurulan yahut planlanan tesisleri devralması yahut bir ortaya gelmelerinin mümkün olacağını, böylelikle teknik ve ekonomik istikametten emelle bağdaşmayan lisanssız üretim tesislerinin gerçek tüketiciye hizmet edeceğini bildirdi.

TÜKETİM GEREKSİNİMİNE YÖNELİK

EPDK, internet sitesinde, Elektrik Piyasasında Lisanssız Üretim Yönetmeliği’nin uygulanmasına ait duyuru yayımladı. Lisanssız üretim mevzuatının tüketim gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik bir düzenleme olduğu belirtilen duyuruda, şu bilgiler verildi: “Yönetmelik kapsamında bugüne kadar büyük bir çoğunluğu çatı uygulamalı gerçekleştirilen ve tüketim tesisiyle tıpkı ölçüm noktasında yer alan üretim tesisleriyle, mevcuttaki tüketim tesisi değişmemek kaydıyla ilgili bireylerce kendilerine ilişkin birebir tarife kümesindeki tüketim tesisleri ilişkilendirilebilecektir. Fakat OSB dağıtım lisans bölgesi içindeki üretim tesisleri, tekrar OSB dağıtım lisans bölgesi içindeki birebir şahsa ilişkin tüketim tesisleriyle ilişkilendirilebilir. İlaveten, 12 Mayıs 2019’dan sonra süreçleri başlatılan yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı bütün üretim tesisleri aylık mahsuplaşmaya tabi olup, farklı ölçüm noktasındaki kurulumlara ait kararları düzenleyen 30’uncu unsurun altıncı fıkrasında yer aldığı üzere, üretim tesis yahut tesisleriyle ilişkilendirilen bütün tüketim tesislerinin birebir tarife kümesinde yer alması mecburidir. Tıpkı tarife kümesinde olmak şartıyla farklı ilişki düzeyindeki tüketim tesislerinin ilişkilendirilmesinde ise rastgele bir pürüz bulunmamaktadır.”

TEK BÖLGE SINIRI

Duyuruda, üretim tesisiyle tüketim tesisinin birebir dağıtım bölgesi hudutları içinde olma kuralının makul istisnalar dışında kaldırıldığı tabir edildi. Bu kapsamda, bireyler tıpkı abone kümesinde ve rastgele bir dağıtım bölgesinde yer alan tüketim tesis yahut tesislerinin gereksinimini karşılamak üzere tamamı birebir vazifeli tedarik bölgesi hudutları içinde olmak kaydıyla üretim tesis yahut tesisleri kurabilecek. Öteki bir sözle, birden fazla üretim tesisi kurulmak istenmesi halinde üretim tesislerinin tek bir misyonlu tedarik bölgesi hudutları içinde olması gerekecek.

OSB içinde konseyi lisanssız üretim tesislerinin OSB dışındaki tüketim tesisleriyle ilişkilendirilemeyeceği belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi: “OSB içinde lisanssız üretim tesisi olan lakin OSB dışında suram yapmak isteyen şahıslar, lakin tıpkı vazifeli tedarik bölgesi sonları içinde yatırım yapabilecektir. OSB içinde lisanssız üretim tesisi olmayan şahıslar, istedikleri vazifeli tedarik şirketi bölgesinde üretim tesis yahut tesisleri kurabilecektir. Üretim ve tüketim tesisinin farklı dağıtım bölgesinde olması halinde mahsuplaşma süreçleri üretim tesis yahut tesislerinin bulunduğu yerdeki misyonlu tedarik şirketi marifetiyle yürütülmesi gerekmektedir.”

Duyuruda, YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınan güç ve bu güce istinaden talep edilecek sistem kullanım bedelinin sistemlere yüklenebilmesi için EPİAŞ tarafından başka sanal sayaçlar tanımlanacağı bildirildi. Artık gerçek tüketicilerin sanal tüketimler için kurulan yahut planlanan tesisleri devralması yahut bir ortaya gelmelerinin mümkün olacağı vurgulanan duyuruda, böylelikle teknik ve ekonomik istikametten emelle bağdaşmayan lisanssız üretim tesislerinin gerçek tüketiciye hizmet edeceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.