Elektrik ve doğalgaz artırımına vatandaşı isyanı: Bu iktidarın kullanma tarihi bitti…

Elektrik ve doğalgaza artırım geldi. Konutlarda kullanılan doğalgazın ünite fiyatında yüzde 20.4, elektriğe ise yüzde 20 artırım yapıldı. Yeri geldiğinde boğazından keserek fatura ödemeye çalışan dar gelirli ise iktidara çok sert reaksiyon gösterdi. Hükümeti istifa etmeye çağıran halk, “Vallahi yandık… Bu iktidarın gitmesi lazım. Kullanma tarihi bitti…” dedi.

Kamera: Ali Selim YAMANLI/SÖZCÜ

Konutlarda kullanılan doğalgazın ünite fiyatında yüzde 20,4, endüstride yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın ünite fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildi. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, endüstride yüzde 50, ticarethane abonelerinin tarifesine yüzde 30 artırım yapıldı.

Biz de İstanbul Bağcılar’da yurttaşlara mikrofon uzattık, “Elektrik ve doğalgaza yeni artırımlar geldi, nasıl değerlendiriyorsunuz? Eski faturalarınızı ödemekte zorlanıyor muydunuz?” diye sorduk. Her geçen gün artırım haberiyle uyanan ve artık tasarruf edecek alanı kalmayan dar gelirliler bu son artırımlara isyan etti, iktidarı istifaya davet etti.

Verilen cevaplar şöyle oldu:

“65 YAŞINDAYIM, BU TÜRLÜ HÜKÜMET GÖRMEDİM”

Tamer Yurdunmalı: “İlk değil ki… Nasıl değerlendireceğimi ben de bilmiyorum. Yatıyoruz artırım, kalkıyoruz artırım. Bunun değerlendirmesi kalmadı artık. İnsanlara artık gına geldi. Yetti artık. Artık artırımlara hiç şaşırmıyorum. Bu hükümetin derhal istifa etmesine ve yeni bir hükümete gereksinimimiz var. Ömrümde bu türlü bir şey görmedim. Yaşım 65, bu türlü bir hükümet görmedim.”

“ZAMLARI DUYUNCA ÇILDIRDIM”

Mehmet Demirçelik: “Hiç âlâ karşılar mıyım… Kim uygun karşılar? Hiç kimse. Artırımları duyunca çıldırdım. Bu türlü bir şey olmaz. Emekliyiz, 4 bin küsur lira maaş alıyoruz, bu artırımlar tabi ki çıldırtacak bizi! Kışın faturaları ödemekte zorlanmıştık, hele bu kış daha da zorlanacağız.”

“BU İKTİDARIN KULLANMA TARİHİ BİTTİ”

Musa Gözlü: “Yandık yani… Vallahi yandık… Bu iktidarın gitmesi lazım. Kullanma tarihi bitti… Artık değişim vakti. Biz vatandaş olarak gereğini yapacağız. Geçtiğimiz kış zati mahvolduk, bir de artık bu artırımlar geliyor, yandık yani… Allah sonumuzu hayır etsin lakin sandıkta gereği yapılacak.”

“ZAM HABERLERİNDEN ARTIK SIKILDIK”

Serpil Uzun: “Güzel değerlendirmiyorum. Makûs bir şey… Artırım haberlerinden artık sıkıldık. Her şeye artırım, artırım, zam… Hakikaten bunaltıcı. Çok sıkıldık. Bu artırımların sonu gelmez, bu türlü masraf. Tahlil baştakini değiştirmek.”

“YAZ GELDİĞİNDE ARTIRIM, KIŞ GELDİĞİNDE ZAM”

Mesut Sümer: “Alıştığımız bir şey. Her gün artırım, artırım, zam… Bu vatandaşlar ne yapacak? Devlet diyor ki, ‘her şey hoş olacak…’ Nerede? Yaz geldiğinde artırım, kış geldiğinde zam… Cepte de bir şey kalmadı. Bu kış faturaları ödemekte zorlanacağız. Millet nasıl ödeyecek? 5500 lira maaş nasıl yetecek? Devletten yardım desen, o da yok.”

“BOĞAZIMIZDAN KISIP FATURA ÖDEYECEĞİZ”

Mübeccel Kurt: “Memnun değilim. Faturaları ödemekte çok zorlanıyorum. Az yiyeceğiz, fatura ödeyeceğiz… Mecburuz zira kullanıyoruz. Boğazımızdan kısıp fatura ödeyeceğiz. Elimizden gelen bir şey yok…”

“BİZDEN OY İSTEYECEK, NASIL VEREBİLİRİZ?”

Remziye Akdoğan: “Çok sıkıntı. Tek kişinin çalıştığı bir konutta faturaları ödemek çok sıkıntı. Eşim 5500 lira maaş alıyor, kiraya 4 bin lira ödedikten sonra elektriğe, suya, mutfağa ne kalıyor? Sorumlu kimse buna bir tahlil bulsun. Yarın öbür gün seçim geliyor, oy isteyecek bizden… Nasıl oy verebiliriz? Bize sahip çıksınlar, biz de onlara sahip çıkalım. Onlar bize sahip çıkmazsa biz nasıl onlara sahip çıkacağız?”

“BATTIK, HAYATIMIZ SÖNDÜ”

Abdurrahman Demirci: “Battık. Hayatımız söndü bu sene. Vallahi billahi konutuma bir kilo et alamıyorum. Beyefendiler yiyip içiyorlar, diyorlar ki ‘yarım kilo domates al…’ Sen yarım kilo domates al! Seni oraya ben getirdim! Emekliyim, 4700 lira maaş alıyorum, ayın ortasında bitiyor.

Ne yapacağımızı biz de şaşırdık. Yanlışsız dürüst besin alamıyoruz. Çocuklarımıza süt alamıyoruz, et alamıyoruz. Az evvel elektrik, su ve doğalgaz faturası ödedim, 800 lira… O beyefendilere buradan sesleniyorum: Gitsin onlar 250 gram et alsın, 250 gram kıyma alsın… Onları oraya biz getirdik, indireceğiz de Allah’ın izniyle!”

“HABER DİNLEMEMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Zamlar çok yüksek. Bir insan 5000 lira maaş alıp; 700-800 lira doğalgaz faturası, 110 lira su faturası, 200-300 lira elektrik faturası öderse neyle geçinecek? Haber dinlememek için elimden geleni yapıyorum…”

“ZAMLAR ARTIK HAYAT BİÇİMİMİZ OLDU”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Zamlar artık bizim bir ömür biçimimiz oldu. Beşerler artık artırımlara alıştı. Yılbaşında elektriğe gelen yüzde 120 artırım yetmiyor, bir de artık elektriğe, doğalgaza yüzde 20 mi geldi? Gece yarısı artırımlar geliyor. Beşerler artık alıştı, olağan oldu…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.