El Salvador, düşüşe karşın Bitcoin almaya devam ediyor

El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, cuma günü her biri 19 bin dolar fiyatla 80 bitcoin daha aldıklarını bildirdi.

Bukele, kelam konusu satın almaların bugün erken saatlerde gerçekleştiğini gösteren vakit çizelgesiyle birlikte, her biri 19 bin dolar fiyatla 1 bitcoin için bir satın alma listesi üzere görünen bir fotoğraf paylaşarak, “Bitcoin gelecektir! Ucuza sattığınız için teşekkürler” değerlendirmesinde bulundu.

ZARARI YÜZDE 50’DEN FAZLA

Ülke hazinesi, toplamda piyasa bedeli 46,7 milyon dolar olan 2 bin 381 Bitcoin’e sahip bulunuyor. Ülkenin Bitcoin yatırımlarından ziyanı yüzde 50’den fazla olması dikkati çekiyor.

El Salvador’da Eylül 2021’de kripto para ünitesi Bitcoin yasal para ünitesi olarak kullanılmaya başlanmıştı.

Yurt dışında yaşayan El Salvadorlular ülkelerine yılda 6 milyar dolar gönderirken, El Salvador hükümeti Bitcoin sayesinde para transferini kolaylaştırmayı ve bir milyondan fazla düşük gelirli ailenin değişiklikten yarar sağlamasını hedefliyordu.

DÜN 19 BİN DOLARIN ALTINDAYDI

En büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin, makroekonomik kaygılar ve yüksek profilli kripto şirketlerinde görülen likidite krizinin baskısı altında kalıyor. Bitcoin’in fiyatı dün süreksiz de olsa 19 bin doların altına inmişti. Bugün ise Bitcoin’in fiyatı 19 bin dolar düzeyinde bulunuyor.

Bitcoin, bu yıl yaklaşık yüzde 58 düştü. Kasım 2021’de tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 68.990 dolarda bulunan Bitcoin, kelam konusu tarihten bu yana yüzde 72 kıymet kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.