Dolar yeni zirveyi test etti: 17.59

Dolar/TL 17.59’u da aşarak bu yılki yeni rekorunu kırdı. Euro da Avrupa Merkez Bankası’nın perşembe günü faiz artırma beklentisi nedeniyle yeniden yükselişe geçerek 18.06 TL’yi gördü.

Ekonomide alınan önlemlerin yetersiz kalması nedeniyle yükselişini sürdüren dolar, 17.59 TL’yi de aşarak yılın yeni rekorunu kırdı.

Dolar, en son 22 Mayıs’ta 17.54 seviyesini görmüştü. Böylece TL’nin nisan başından beri değer kaybı yüzde 15, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 25’e ulaşmış oldu.

Güne 17.72’den başlayan euro/TL ise gün içinde 18.06’yı gördü. Avrupa Merkez Bankası’nın perşembe günkü para politikası toplantısında faizleri 25 ya da 50 baz puan artırma olasılığıyla euro/dolar paritesi yeniden 1.02’nin üzerine yükseldi.

Böylece dövizin ateşini düşürmek için kur korumalı mevduatın ardından 24 Haziran’da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 900 bin doların üzerinde dövizi bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması da işe yaramamış oldu.

Piyasalar faiz kararını bekliyor

Piyasalar bir yandan makro göstergeleri yorumlamaya çalışırken, diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Politikası Kurulu’nun (PPK) perşembe günü vereceği faiz kararına odaklanmış durumda. Uzmanlar, PPK’nın faizi yine yüzde 14’te sabit tutacağı konusunda hemfikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.