Diyarbakır’da Yeşil Sol’u kızdıran pankart

Türkiye Komünist Partisi, 14 Mayıs seçimlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. “TKP gelir, her şey değişir” sloganını kullanan parti yurdun çeşitli noktalarında pankartlar asıyor. Bu pankartlardan biri de Diyarbakır’da asıldı.
“Bu kenti asıl sahiplerine, emekçilere kazandıracağız” sloganının yazılı olduğu pankart TKP’liler tarafından Diyarbakır surlarına asıldı. Öte yandan pankarta HDP’den pankart asılmasına yönelik ciddi tepkiler olduğu öğrenildi. Emek ve Özgürlük İttifakı’nda Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde milletvekili adayı çıkarma ve çalışma yapma, örgütlenme konusunda HDP’nin tekeli olduğu biliniyor. Hatta ittifaka katılmak isteyen bazı sol gruplara HDP’nin sunduğu ön şartlardan birisi de doğu ve güneydoğuda çalışma yapmama şartı olduğu da söylenmişti.
TKP, Emek ve Özgürlük ittifakının bileşeni değil ve bu ittifaka katılmak için de herhangi bir girişimde bulunmadı. Hatta TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, katıldığı bir TV programında HDP’nin bu tutumunu eleştirerek “Edirne’deki insanın da Van’daki insanın da sosyalizme ihtiyacı var” demişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*