Devlet hastanesinde misyonlu cerrah tabip göçünün geldiği vehamete dikkat çekti: Hastanemizde hekim kalmadı!

Sıhhat çalışanlarına şiddet, beş dakika muayene, uzun süren nöbetler ve asgariye yakın fiyatlar nedeniyle Türkiye’den yurt dışına giden hekimlerin sayısı artıyor.

Geçen yıl 2 bine yakın beyaz önlüklünün Türkiye’den ayrıldığı ve bu yıl sonuna kadar ise sayının 3 bine ulaşacağını öngören uzmanlar, kaliteli tabip kıtlığının yaşanacağını söylüyor.

HASTANEMİZDE HEKİM KALMADI

Yaşanan bu badirelerin akabinde Tarsus Devlet Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Şahin Fahrettin Gündoğdu, tabip göçünün geldiği vehamete dikkat çekti.

Çalıştığı hastanede tabibin kalmadığını belirten Gündoğdu, “Hastanemde 8 pediatrist arkadaş vardı 7’si 1 ay içinde ayrıldı. 7 göz Dr’u vardı bu ay 1 kişi kalacak. KBB 1 kişi kaldı 4 tü. Beyin cerrahi 4 kişi idi şuan sıfır. Ortopedist 2 kişi ayrıldı dahası da var. #hekimlergöçü” tabirlerini kullandı.

Gündoğdu’nun paylaşımı şu formda:

ERDOĞAN, SIHHAT ÇALIŞANLARINA “GİDİYORLARSA GİTSİNLER” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü münasebetiyle Beştepe’de bayan muhtarlarla bir ortaya gelmişti. Konuşmasında devlet ve kent hastanelerinde vazifeli hekimlerin istifa ederek ya özele ya da yurt dışına gittikleri istikametindeki haberlere de reaksiyon gösteren Erdoğan, “Ama artık az para veriyormuşuz. En az alan 8-9 bin en yüksek alan 25 bin. Özel dal daha çok para verdikleri için kaçıp gidiyorlarmış. Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren hekimlerimizi istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz. Asistan hekimlerimizle devam ederiz. Buralar boş kalmayacak” tabirlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.