Define hafriyatı sırasında feci vefat: 1 saat boyunca akaryakıtlı hilti ile çalıştı…

Seben ilçesine bağlı Bozyer ve Gücük köyleri ortasındaki dağlık bölgede 4 Ağustos Perşembe öğlen saatlerinde, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinden Bolu’nun Seben ilçesine gelen Fatih Uzun ve Durmuş Akyol, 10 gün boyunca define hafriyatı yaptı.

2 arkadaş, akaryakıtla çalışan hilti ile kazıyı sürdürerek define olduğunu düşündükleri kayayı 12 metre oydu. Ayrıyeten, define olduğunu düşündükleri alana daha süratli ulaşabilmek için vakit zaman amonyum nitrattan oluşan el imali patlayıcılar da kullandı.

TÜNELDE 1 SAAT BOYUNCA AKARYAKITLI HİLTİ İLE ÇALIŞTI

Delme ve patlatma süreçlerini Fatih Uzun yaparken, Durmuş Akyol da içeriden çıkan taş ve toprağı dışarıya taşıdı. 10 gün boyunca kısa vadeli delme süreci yaparak dışarıya çıkıp hava aldıktan sonra tekrar içeriye girip hafriyat sürecini devam ettiren Fatih Uzun, bu kere 1 saat boyunca kapalı alanda akaryakıtlı hilti ile hafriyat yaptı.

KURTARILAMADI

Kazı sırasında hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından etkilenen Fatih Uzun, kaya içindeki tünelden dışarıya çıktı. Yere yığılan Fatih Uzun’u gören arkadaşı Durmuş Akyol, yüzüne su serpip, ayran vererek müdahalede bulundu. Fatih Uzun’un daha sonra kalbi durdu ve kazdığı tünelin önünde hayatını yitirdi.

Arkadaşı Durmuş Akyol, Uzun’a kalp masajı yaptı, hayatını kaybettiğini anlayınca da 112 Acil Davet Merkezi’ni arayarak yardım istedi.

UÇURUMDAN YUVARLANAN AFAD İŞÇİSİNİN KOLU KIRILDI

Bunun üzerine bölgeye 112 Acil, AFAD, jandarma, jandarma arama kurtarma (JAK) ve Cumhuriyet Savcılığı’ndan takımlar sevk edildi. Araç yolu olmayan bölgede köylülerin yol tanımıyla takımlar, hafriyat alanına ulaşmak için yaya yola çıktı. Dik rampaları ve kayalık alanları tırmanmak zorunda kalan gruptan 1 AFAD işçisi, seyahat sırasında uçurumdan yuvarlandı.

Kolu kırılan AFAD çalışanı, başka grupların de yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Gruplar, 5 kilometrelik yolu aşarak bölgeye ulaştı.

‘ÖLÜRKEN YANINDAYDIM’

Jandarma grupları ve cumhuriyet savcısına olayı anlatan Durmuş Akyol, “Kendisi içeriden çıktı. Açtığımız tünelin dışında oturdu. Kendini yere bıraktı. Yüzüne su çaldım, ayran içirdim. Kendine gelmedi. Kalp masajı yaptım. Ölürken yanındaydım. Sonra da 112’yi aradım. Burada işaret vardı. Biz işareti görünce burada hafriyat yaptık. Kabartma vardı taşlarda” dedi.

CENAZESİ HELİKOPTERLE BÖLGEDEN ALINDI

Olay yerinde inceleme yapan jandarma takımları, hafriyat sürecinde kullanılan patlayıcı hususlar ve başka aletlere el koydu. Uzun’un cansız vücudu, şiddetli toprakta taşınması mümkün olmadığı için Jandarma Genel Komutanlığı’ndan talep edilen helikopterle halatla bölgeden alınarak, araçların gelebildiği bir noktaya götürüldü.

Buradan da cenaze aracına nakledilen Fatih Uzun’un cenazesi, morga kaldırıldı. Gruplar, yaklaşık 2 saatlik bir seyahatin akabinde gözaltına aldığı Durmuş Akyol ile birlikte geri döndü.

DAHA EVVEL DE 3 DEFA BOLU’DA DEFİNE ARARKEN YAKALANMIŞ

Bu ortada Fatih Uzun’un Bolu’da farklı alanlarda daha evvel 3 sefer daha define hafriyatı yaparken jandarma tarafından yakalandığı belirlendi. Uzun’un hakkında ‘Tarihi eser bulmak maksadıyla müsaadesiz hafriyat yahut sondaj yapma’ suçlamasıyla pek çok kere süreç yapıldığı öğrenildi.

Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.