Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Tepesi’ndeki ikili temasları kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Madrid’deki IFEMA Fuar Merkezi’nde ikili temaslarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepe marjında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir ortaya geldi.

Erdoğan’ın programı yoğun

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıyeten İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir ortaya gelmesi ve TSİ 18.45’te ABD Lideri Joe Biden ile görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi’nin gündemi

Zirvede 30 üye ülkenin önderi, Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar karşısında stratejik seviyede görüş alışverişinde bulunacak. Rusya-Ukrayna savaşının NATO’ya yansımaları pahalandırılacak ve bu çerçevede NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanması gözden geçirilecek. NATO’nun gelecek çalışmalarına rehberlik edecek yeni Stratejik Konsepti’nin onaylanması da gündem hususları ortasında yer alırken, önderlerin Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmaya davet etmek için tarihi bir karar alması da bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.