Covid-19’un alt varyantı BA.5 nedir? BA.5’in belirtileri nelerdir?

Dünyada giderek hakim hale gelen BA5 alt varyantı, daha bulaşıcı olması ve süratli yayılmasının yanı sıra aşıların sağladığı bağışıklık müdafaasından daha kolay kurtulabiliyor.

Virüsün insan bedenine tutunmasını sağlayan diken proteinindeki mutasyonlar, BA4 ve BA5 alt varyantlarının, aşı yaptıranlarda yahut hastalığı geçirenlerde gelişen antikorlardan kaçarak hücreyi tekrar enfekte edebiliyor. Aşı üreticileri bu yüzden kış ayları için hazırladıkları aşıları kelam konusu alt varyantlara nazaran düzenleme arayışında.

COVİD-19’UN ALT VARYANTI BA 5 NEDİR?

İlk kere bu yılın başlarında Güney Afrika’da ortaya çıkan iki alt varyant, BA. 2 ve BA. 2.2 alt varyantlarının yerini alarak, başta ABD ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkede hakim hale gelmişti.

Uzmanlar ayrıyeten BA 5’in son derece bulaşıcı olduğunu belirtirken hadise artışının ana sorumlusunun da bu varyant olduğu görüşünde birleşiyorlar.

İlk defa bu yılın başlarında Güney Afrika’da ortaya çıkan iki alt varyant, BA. 2 ve BA. 2.2 alt varyantlarının yerini alarak, başta ABD ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkede hakim hale gelmişti.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Kurumu raporuna nazaran, Alfa varyantının kuluçka mühleti ortalama beş ila altı gündü. Delta’da bu dört güne düştü. Omicron ile viral yayılmayla semptomların başlangıcı ortasındaki ortalama müddet üç gün oldu.

Başka bir deyişle, olağanda Covid belirtilerinin ortaya çıkması neredeyse bir hafta sürerken artık bir gecede de ortaya çıkabiliyor. Lakin kuluçka mühleti değişebilir. Kimi durumlarda semptomlar virüsle birinci temastan 14 gün sonra ortaya çıkar.

COVİD-19’UN ALT VARYANTI BA 5’İN SEMPTOMLARI NELERDİR?

Uzmanlar BA.4 ya da BA.5 ile enfekte olan şahısların Delta yahut koronavirüsün öbür varyantları ile enfekte olanlara kıyasla tat ve koku duyularını kaybetme yahut nefes darlığı yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu belirttiler.

  • Öksürük
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Yorgunluk
  • Baş ve kas ağrıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.